Litwini wydadzą 100 mln euro na farmy fotowoltaiczne w Polsce

Litwini wydadzą 100 mln euro na farmy fotowoltaiczne w Polsce
Ruslan Sklepowicz

Litewski deweloper elektrowni fotowoltaicznych Green Genius, który już obecnie należy do największych graczy na polskim rynku fotowoltaiki pod względem zrealizowanych megawatów, zapowiedział teraz kolejne, ogromne inwestycje w farmy PV w naszym kraju. Część z nich Litwini zrealizują poza systemem aukcyjnym, bez dopłat i rządowych gwarancji odkupu energii.

Green Genius od kilku lat konsekwentnie zwiększa liczbę elektrowni fotowoltaicznych w Polsce, a kolejne farmy PV zbuduje teraz dzięki zabezpieczeniu 15-letnich gwarancji rozliczenia ujemnego salda w aukcjach przeprowadzonych w 2020 roku przez Urząd Regulacji Energetyki.

W wyniku tych aukcji wywodząca się z Litwy firma zrealizuje w różnych regionach Polski farmy fotowoltaiczne o mocy 79 MW, w tym dwie elektrownie fotowoltaiczne o mocy po 8 MW, a także 63 instalacje o jednostkowej mocy po 1 MW.

REKLAMA

Łączna wartość tych inwestycji jest szacowana na 57 mln euro, co oznacza jednostkowy koszt w przeliczeniu na 1 MW planowanych mocy na poziomie 0,72 mln euro.

Dodatkowo Green Genius planuje w tym roku w Polsce realizację innych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 32 MW. Te instalacje będą zaopatrywać odbiorców w zieloną energię na warunkach rynkowych.

Obecnie Green Genius kończy budowę farm fotowoltaicznych o mocy 43 MW na terenie całego kraju. Ich realizacja to efekt wygranej aukcji z 2019 roku.

Łączna wartość aktualnie realizowanych i zaplanowanych inwestycji wyniesie ponad 100 mln euro.

Jak podkreśla Ruslan Sklepowicz, prezes Green Genius, kierowana przez niego firma chce realizować inwestycje w fotowoltaikę nie tylko w ramach systemu aukcyjnego, ale także jako innowacyjne usługi dla biznesu.

REKLAMA


Coraz więcej firm deklaruje chęć osiągnięcia neutralności klimatycznej, jednak – jak pokazują badania New Climate Institute – tylko 8 proc. z nich ma wypracowaną strategię, która pozwoli ją osiągnąć. Co więcej, w tym momencie tylko 20 proc.z nich korzysta z własnych źródeł energii odnawialnej, a aż 70 proc. polega na zakupie certyfikatów, które mają niewielkie znaczenie dla prawdziwej transformacji energetycznej. Ta sytuacja to dla nas szansa. W odpowiedzi planujemy rozwijać parki PV, które na warunkach rynkowych będą sprzedawać energię klientom biznesowym oraz na giełdzie energii. Wiele dużych firm w Polsce jest już zainteresowanych kupnem zielonej energii powstałej dzięki parkom fotowoltaicznym – komentuje Ruslan Sklepowicz,

– W krajach południowych taki model rozwoju rynku energii słonecznej znany jest od lat. Optymistyczne jest to, że zaczyna być to uznawane za „nową rzeczywistość” także w Europie Środkowej i Północnej – dodaje prezes Green Genius.

Green Genius od ponad 10 lat rozwija projekty fotowoltaiczne, ale także biogazowe na 8 rynkach europejskich, m.in. w Polsce, Hiszpanii, we Włoszech i na Litwie. Firma należy do międzynarodowej grupy Modus Group, która działa w obszarze energii odnawialnej, mobilności oraz handlu samochodami

W naszym kraju do tej pory deweloper wywodzący się z Litwy zrealizował projekty elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 86 MW, z czego sprzedano portfel 41 farm PV szkockiemu funduszowi Aberdeen Standards Investments.

Green Genius zbudował także jedną z większych elektrowni w Polsce w modelu komercyjnej umowy PPA (Power Purchase Agreement). Instalacja dostarcza zieloną energię bezpośrednio do fabryki Ferrero, producenta słodyczy i czekolady. Jej moc wynosi ponad 2,2 MW.

W połowie 2022 roku moc wszystkich farm fotowoltaicznych zrealizowanych przez tego dewelopera ma sięgnąć 242 MW. Green Genius szacuje, że elektrownie o takiej moc będą odpowiadały za produkcję ok. 4,5 proc. energii słonecznej w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.