Farma fotowoltaiczna na Podkarpaciu za pieniądze z crowdfundingu

Farma fotowoltaiczna na Podkarpaciu za pieniądze z crowdfundingu
BayWa

Farmy Fotowoltaiki SA chcą pozyskać od inwestorów indywidualnych 4,05 mln zł w ramach kampanii crowdfundingu udziałowego. Środki z emisji spółka przeznaczy na budowę farmy PV o mocy 1 MW zlokalizowanej na Podkarpaciu, którą zrealizuje we współpracy z Columbus Energy.

Planowany start kampanii Farm Fotowoltaiki SA to przełom lutego i marca 2021 r. Inwestorzy pozyskani w ramach crowdfundingu przeprowadzonego za pośrednictwem platformy Crowdway będą partycypować w zyskach wypracowanych przez wszystkie projekty spółki.

– Crowdfunding udziałowy to coraz bardziej popularny w Polsce model pozyskania kapitału na rozwój przedsiębiorstw. Kolejne spółki decydują się na kampanię, traktując ten etap jako preIPO i szansę na zapoznanie rynku kapitałowego z własną działalnością oraz modelem biznesowym przed debiutem giełdowym. W zeszłym roku wsparliśmy 12 kampanii, w których zebrano łącznie blisko 25 mln zł. W tym roku planujemy, że na Crowdway.pl będziemy promować 20 kampanii. Istotną grupę emitentów będą stanowić spółki z linii innowacja, do których należą Farmy Fotowoltaiki ­– informuje Marcel Rowiński, dyrektor operacyjny w Crowdway.

REKLAMA

Kolejny krok w celu zabezpieczenia środków na inwestycje Farm Fotowoltaiki SA to planowany najpóźniej na początku 2022 roku debiut na rynku NewConnect.

Spółka z grupy Berg Holding SA została założona z myślą o budowie farm fotowoltaicznych na terenie całego kraju. W tym celu we współpracy z Columbus Energy realizuje poszczególne projekty farm w ramach spółek celowych.

Pierwszą wspólną inwestycją ma być farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW położona w Nagoszynie na Podkarpaciu. Farmy Fotowoltaiki posiadają umowę przedwstępną na nabycie projektu farmy wraz z dzierżawą gruntu, a uruchomienie instalacji planowane jest na początek 2022 roku.

REKLAMA

Spółka rozwija też inne projekty PV o łącznej mocy 72 MW. Farmy Fotowoltaiki zapewniają, że nabywane w ramach crowdfundingu udziałowego akcje spółki nie będą ograniczały jej zysków jedynie do tych uzyskiwanych z tytułu aktualnie realizowanych inwestycji, lecz dadzą także udział we wszystkich, które w przyszłości będą generowane przez spółkę.

– Jesteśmy spółką deweloperską działającą w obszarze fotowoltaiki. Na obecnym etapie rozwoju generujemy koszty związane z budową farm. Przychody będziemy generować po uruchomieniu instalacji, czyli w 2022 roku. Z punktu widzenia inwestora istotny jest fakt, że mamy zakontraktowane projekty oraz to, że inwestycja w farmy fotowoltaiczne to sposób na wieloletni dochód pasywny. Projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii mogą bowiem pozwalać na osiągnięcie nawet kilkunastoprocentowej stopy zwrotu ­– zapewnia Kamil Kita, prezes Farm Fotowoltaiki SA i jednocześnie członek zarządu Berg Holding SA. 

W połowie ubiegłego roku Farmy Fotowoltaiki zawarły z Columbus Energy umowę, w której zobowiązano się do wspólnej realizacji projektów polegających m.in. na znalezieniu lokalizacji, zaprojektowaniu, budowie i uruchomieniu farm fotowoltaicznych. 

Spółki zobowiązały się do 50-procentowego finansowania kosztów inwestycji oraz podzieliły się kompetencjami. Columbus Energy będzie odpowiedzialny za projekt techniczny, budowę i uruchomienie farm, natomiast Farmy Fotowoltaiki skupią się na wyszukiwaniu lokalizacji do projektów i pozyskiwaniu prawa do nieruchomości w celu ich realizacji.

– Współpraca z naszym partnerem – Farmami Fotowoltaiki z Berg Holding SA, który specjalizuje się w projektach deweloperskich, sprawi, że nasze przedsięwzięcia będziemy realizować zdecydowanie szybciej, a nasi inwestorzy ich efekty będą mogli zobaczyć już w najbliższych latach ­– zapewnia Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.