Ceny paneli solarnych w 2012 r.

Ceny paneli solarnych w 2012 r.
Jeremy Levine Desing, flickr cc-by-2.0

Ceny paneli PV spadły rok do roku o około 30%. Jak kształtują się obecnie? {więcej}

W ostatnich miesiącach 2011 roku globany rynek PV odnotował dynamiczny wzrost popytu na panele fotowoltaiczne, co był efektem sytuacji na rynku niemieckim, gdzie inwestorzy spieszyli się z oddaniem do użytku swoich projektów jeszcze przed końcem roku, aby zdąrzyć przed obniżką dopłat do produkcji zielonej energii w ramach niemieckiego systemu feed-in tariffs.

W efekcie wzrostu zapotrzebowania na panele w ostatnich miesiącach 2011 r., rynek PV po raz pierwszy od dawna odnotował wzrost cen paneli. Jak zapewnia jednak IMS Research, jest to sytuacja chwilowa, a ceny paneli PV powinny w tym roku w dalszym ciągu spadać.

REKLAMA
REKLAMA

Według firmy konsultingowej Solarbuzz, obecnie średnia cena modułów PV to 2,31€/Wp, podczas gdy rok temu kształtowała się na poziomie 3,05€/Wp.

Wg Solarbuzz, najtańsze moduły monokrystaliczne można kupić już za 0,99€/Wp, natomiast najniższa cena modułów polikrystalicznych to 0,88€/Wp, a cienkowarstwowych – 0,89€/Wp.

Czytaj więcej o prognozach Solarbuzz dotyczących rozwoju rynku fotowoltaicznego w 2012 roku na Gramwzielone.pl w artykule: Rozwój fotowoltaiki w 2012 roku wg Solarbuzz