Austria dopłaci do fotowoltaiki i magazynów energii

Austria dopłaci do fotowoltaiki i magazynów energii
Fronius

Austriacka rządowa agencja energetyczna Abwicklungstelle für Ökostrom AG (OeMAG) wczoraj rozpoczęła nabór wniosków w kolejnej edycji programu dotacji do inwestycji w instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii. Wsparcie inwestycyjne można połączyć z oferowanymi w Austrii taryfami gwarantowanymi.

Wysokość  dotacji w zakresie inwestycji w systemy fotowoltaiczne o mocy do 100 kWp może wynieść 250 euro/kWp (1125 zł/kWp), natomiast w przypadku większych instalacji fotowoltaicznych o mocy 100-500 kWp dotacja może sięgnąć 200 euro/kWp (900 zł/kwp).

Z kolei dotacja do magazynów energii o maksymalnej pojemności 50 kWh nie może być wyższa niż 200 euro/kWh.

REKLAMA

Zarówno w przypadku dofinansowania do fotowoltaiki jak i magazynów energii, jego łączna wysokość nie może przekraczać 30 proc. kosztów inwestycji.

Na początku tego roku – w okresie od 12 do 19 stycznia – OeMAG przeprowadził inne postępowanie adresowane do prosumentów eksploatujących elektrownie fotowoltaiczne, w którym można było zabezpieczyć taryfę gwarantowaną na sprzedaż energii do sieci.

Wysokość taryfy ustalono na 7,06 eurocenta/kWh (0,32 zł/kWh), a okres wsparcia wynosi 13 lat.

O miejscu na liście beneficjentów decydował zadeklarowany poziom autokonsumpcji produkowanej energii.


REKLAMA

Wsparciem w formie taryfy gwarantowanej objęto ponad 5,3 tys. instalacji, podczas gdy wszystkich wniosków złożono niemal 9 tys.

Z taryfy wykluczono aplikacje, w których zadeklarowano autokonsumpcję poniżej 17 proc.

Taryfa przyznana przez austriacką agencję energetyczną może zostać połączona z oferowanym przez OeMAG wsparciem do CAPEX-u inwestycji.

W ubiegłorocznej edycji programu dopłat do inwestycji w instalacje fotowoltaiczne w Austrii wsparciem objęto w sumie 15,95 tys. dachowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 322 MW. Według austriackich władz łączna wartość dofinansowanych inwestycji wynosi 332,5 mln euro.

Wsparcie na poziomie inwestycyjnym i operacyjnym, które OeMAG oferuje w zakresie inwestycji w fotowoltaikę, wpisuje się w strategię rządu Austrii zakładającą przejście tego kraju w całości na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych do roku 2030, a następnie osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2040.

Częścią rządowej strategii jest program wyposażenia w fotowoltaikę miliona austriackich dachów. Ten cel ma zostać osiągnięty w 2030 r. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.