Rosyjscy prosumenci dostaną 2 ruble za kWh

W Rosji wszedł w życie system wsparcia prosumentów bazujący na możliwości sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej i niewykorzystanej na miejscu energii po stałej stawce gwarantowanej przez państwo.
Rosyjscy prosumenci eksploatujący instalacje fotowoltaiczne o mocy do 15 kW zyskują gwarancję sprzedaży nadwyżek niewykorzystanej energii po stawce wynoszącej od 1,7 do 2 rubli za kilowatogodzinę (ok. 0,09-0,1 PLN za kWh).
System ma być otwarty zarówno dla będących prosumentami gospodarstw domowych jak i przedsiębiorstw.
Cytowany przez PV Magazine przedstawiciel rosyjskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej ocenia, że nowy system wsparcia prosumentów w Rosji może być szczególnie atrakcyjny dla mniejszych przedsiębiorstw zlokalizowanych w regionach, w których stawki za energię elektryczną wynoszą od 6 do 10 rubli za kWh, czyli ok. 0,3-0,5 PLN/kWh).
Obecna moc domowych elektrowni fotowoltaicznych w Rosji jest szacowana na około 40 MW, z czego w ubiegłym roku moc takich instalacji miała wzrosnąć o ok. 13 MW.
Według Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), na koniec 2019 r. potencjał odnawialnych źródeł energii w Rosji wynosił 55,2 GW, z czego aż 53,9 GW stanowiła hydroenergetyka.
Łączna moc farm wiatrowych w Rosji wynosiła 102 MW, a moc elektrowni fotowoltaicznych przekraczała 1 GW.
Budowa większych, naziemnych elektrowni PV, które powstały w Rosji w ostatnich latach, jest zasługą wdrożenia systemu aukcyjnego gwarantującego określony zwrot z inwestycji.
Obecnie w położonej na południowym zachodzie Rosji Republice Kałmucji trwa budowa największej elektrowni fotowoltaicznej w tym kraju. Moc instalacji realizowanej przez rosyjski fundusz RDIF oraz Fortum wyniesie 116 MW.
Do końca tego roku przewidziano uruchomienie produkcji energii w pierwszym etapie (78 MW), a cała inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie przyszłego roku. Moduły fotowoltaiczne do tego projektu dostarczy rosyjski producent Hevel.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.