Wykonawca elektrowni PV i wiatrowych składa prospekt do KNF

Wykonawca elektrowni PV i wiatrowych składa prospekt do KNF
Onde SA

Spółka z Grupy Erbud, toruńskie Onde SA, złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt w związku z planowaną ofertą publiczną akcji. Jak informuje spółka, IPO jest jednak tylko jedną z analizowanych ścieżek pozyskania kapitału.

Onde SA (wcześniej PBDI SA) jest jednym z krajowych liderów w segmencie budowy instalacji dla sektora energii odnawialnej  w Polsce, w szczególności farm wiatrowych i farm fotowoltaicznych.

Spółka była i jest obecnie zaangażowana w budowę instalacji farm wiatrowych o łącznej mocy 2456 MW. Z kolei w segmencie farm fotowoltaicznych Onde SA łącznie zbudowała lub jest w trakcie budowy instalacji o mocy 185 MW.

REKLAMA

Przychody z realizacji projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii stanowiły 82 proc. całkowitych przychodów spółki w 2020 roku.

– Nasz rozwój w ostatnich latach przyspieszył w niezwykłym tempie. Przez lata wypracowaliśmy pozycję rynkową, reputację i kompetencje, które pozwalają nam generować coraz wyższe przychody i marże. Ewentualne wejście spółki na Giełdę Papierów Wartościowych byłoby kolejnym krokiem w budowie naszej pozycji rynkowej i dalszego dynamicznego rozwoju spółki – komentuje Paweł Średniawa, prezes Onde SA.


Spółka podkreśla, że IPO i wejście na GPW nie jest jedyną opcją rozważaną przez właścicieli. Równolegle prowadzony jest również proces poszukiwania dla firmę inwestora strategicznego w ramach transakcji M&A.

REKLAMA

W każdym rozważanym scenariuszu Erbud ma utrzymać pełną kontrolę nad Onde SA. Erbud ma obecnie pakiet ok. 88 proc. akcji spółki

– Onde jest bardzo cennym aktywem dla grupy. Działa na niezwykle perspektywicznym rynku, gdzie ma silną pozycję. Jest firmą przyszłości, bo model biznesowy spółki idealnie wpisuje się w nabierające rozpędu trendy w energetyce odnawialnej. Wiążą się on naturalnie z planem – właściwie ogólnoświatowym – odejścia od paliw kopalnych na rzecz źródeł odnawialnych. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat z pewnością nie zabraknie Onde pracy. Jest to więc idealny moment dla inwestorów, aby partycypować w jego dynamicznym rozwoju – mówi Jacek Leczkowski, wiceprezes Erbudu.

Środki ze sprzedaży akcji Onde mają zostać przeznaczone na realizację strategicznej dywersyfikacji biznesu Erbudu.

– Chcemy poszerzyć swoją działalność o produkcję drewnianych modułów do budowy takich obiektów jak biura, apartamentowce, hotele, szpitale czy urzędy. Będą one oferowane w szczególności na rynku niemieckim, gdzie Erbud obecny jest od lat i ma tam silną pozycję – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu.

Aby wystartować z produkcją w zakładanym wymiarze, potrzebujemy 80-100 mln zł. Nowa noga biznesowa ma przynosić docelowo około 1,5 mld zł przychodów rocznie – dodaje Dariusz Grzeszczak.

Pozostałe środki pozyskane ze sprzedaży walorów Onde mają być przeznaczone na rozwój działalności serwisowej Erbudu za granicą poprzez akwizycje.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.