IHS Markit: Duży wzrost inwestycji w PV mimo wyższych cen modułów

IHS Markit: Duży wzrost inwestycji w PV mimo wyższych cen modułów
Enel

Według IHS Markit, czołowej firmy konsultingowej analizującej rozwój globalnego rynku fotowoltaicznego, w tym roku powinien on odnotować wyraźny wzrost inwestycji w porównaniu do inwestycji zrealizowanych w 2020 roku.

IHS Markit zakłada, że w tym roku na całym świecie powstaną elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 180 GW. Według analityków firmy, oznaczałoby to wzrost inwestycji w porównaniu do 2019 roku o 27 proc.

Jak podkreśla IHS Markit, taka sytuacja powinna mieć miejsce mimo rosnących cen modułów fotowoltaicznych, wzrostu cen transportu morskiego i wydłużenia czasu oczekiwania na zamówione komponenty instalacji PV.

REKLAMA

– Ceny modułów fotowoltaicznych są obecnie wyższe od najniższych poziomów notowanych w 2020 roku. Łańcuch dostaw doświadcza kolejnych wzrostów cen jeśli chodzi o takie materiały jak polikrzem, miedź czy stal, co generuje dodatkowy nacisk na producentów modułów, skłaniając ich do utrzymywania wyższych cen – czytamy w analizie amerykańskiej firmy konsultingowej.

IHS Markit zakłada, że o ile koszty niektórych komponentów, takich jak szkło solarne, zaczną maleć począwszy od drugiego kwartału 2021 r., to jednak wpływ tych spadków na ceny modułów fotowoltaicznych będzie ograniczony z uwagi na wzrost popytu na fotowoltaikę, zwłaszcza na rynku chińskim.  


REKLAMA

Według IHS Markit w tym roku w Chinach powstaną elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 60 GW. Drugim największym rynkiem fotowoltaicznym na świecie mają być Stany Zjednoczone, które mają zwiększyć swoje moce w fotowoltaice o 27 GW.

Natomiast trzecim rynkiem pod względem wzrostu mocy w PV mają być Indie. W kontekście tego kraju IHS Markit podkreśla planowane na sierpień zniesienie ceł importowych, w efekcie czego w tym kraju w 2021 r. możliwe ma być uruchomienie instalacji PV o mocy 12 GW.

Sam przemysł fotowoltaiczny czeka w tym roku – zdaniem IHS Markit – dalsza konsolidacja. Już w ubiegłym roku za dostawy około 72 proc. modułów fotowoltaicznych na świecie odpowiadało 10 największych producentów.

Analitycy IHS Markit podkreślają też występującą wśród producentów modułów potrzebę utrzymania możliwie wysokiej rentowności, która ma wynikać z takich czynników jak obecność na giełdach, zapotrzebowanie na środki przeznaczane na badania i rozwój czy rosnące zapotrzebowanie na CAPEX na inwestycje mające przygotować producentów do przejście na nowe generacje paneli fotowoltaicznych. Zdaniem IHS Markit ten proces zmiany technologicznej będzie obserwowany od 2023 roku.

Dodatkowe zapotrzebowanie na inwestycje w branży PV ma wynikać ponadto z rosnącej presji na obniżanie śladu węglowego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.