To był najlepszy rok w historii rynku OZE. Liderem fotowoltaika

To był najlepszy rok w historii rynku OZE. Liderem fotowoltaika
LONGi Solar

Moce, które uruchomiono na całym świecie w 2020 roku w odnawialnych źródłach energii, stanowiły ponad 80 proc. ubiegłorocznego wzrostu wszystkich mocy w globalnej elektroenergetyce. Jednocześnie dane za 2020 rok pokazują, jak bardzo inwestycje w OZE zdominowały dwie technologiefotowoltaika i energetyka wiatrowa.

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) opublikowała raport na temat inwestycji zrealizowanych na całym świecie w 2020 roku przez sektor odnawialnych źródeł energii.

Ubiegłoroczny wzrost mocy w energetyce odnawialnej okazał się aż o 50 procent wyższy w porównaniu do liczby gigawatów uruchomionych rok wcześniej. W 2020 r. na całym świecie powstały źródła OZE o łącznej mocy ponad 260 GW.

REKLAMA

W efekcie całkowita moc odnawialnych źródeł energii w ujęciu globalnym zwiększyła się na koniec 2020 roku do 2 799 GW, rosnąc w ubiegłym roku o 10,3 proc.

Nowe moce w energetyce bazującej na paliwach kopalnych, które zainstalowano w ubiegłym roku na całym świecie, okazały się ponad 4-krotnie mniejsze. Wyniosły 60 GW i były niższe o 4 GW od tego rodzaju mocy uruchomionych rok wcześniej.

O ile na koniec ubiegłego roku nadal największy udział w globalnym potencjale odnawialnych źródeł energii miała hydroenergetyka – całkowita moc elektrowni wodnych wynosiła 1 211 GW – o tyle dane z 2020 r. pokazują, jak szybko tę technologię zaczynają doganiać energetyka słoneczna i wiatrowa.

Aż 91 proc. wolumenu mocy w OZE uruchomionych w 2020 roku zrealizowano w fotowoltaice i energetyce słonecznej.

Liderem okazała się fotowoltaika, w której w 2020 r. zainstalowano 127 GW. W tym aż 67 GW powstało w Azji, a wyłącznie w Chinach zainstalowano 49 GW. Drugim największym azjatyckim rynkiem okazał się Wietnam, gdzie powstały nowe źródła fotowoltaiczne o mocy 11 GW. Odpowiednio 5 GW i 4 GW dołożyły Japonia i Korea Południowa.

Drugim po Chinach największym rynkiem fotowoltaicznym na świecie okazały się Stany Zjednoczone, gdzie moc elektrowni fotowoltaicznych zwiększyła się o 15 GW.

Wzrost mocy w fotowoltaice w 2020 roku w porównaniu do 2019 r. był wyższy, ale nie była to aż tak duża różnica jak w przypadku energetyki wiatrowej.


Moc farm wiatrowych wzrosła w ubiegłym roku o 111 GW w porównaniu do 58 GW zainstalowanych rok wcześniej. W tym wyłącznie w Chinach zainstalowano turbiny wiatrowe o mocy 72 GW, a drugim największym rynkiem były Stany Zjednoczone, które zwiększyły swoje moce w energetyce wiatrowej o 14 GW.

Nadal relatywnie niski – w stosunku do potencjału – jest udział, jaki w inwestycjach wiatrowych ma morska energetyka wiatrowa. W 2020 r. był to udział tylko 5-procentowy.

REKLAMA

Chiny okazują się także liderem jeśli chodzi o inwestycje w energetyce wodnej. Łączna moc nowych elektrowni wodnych, które uruchomili w 2020 roku Chińczycy, wyniosła 12 GW. W zakresie hydroenergetyki IRENA zwraca również uwagę na ubiegłoroczny wynik Turcji (2,5 GW).

Nowe moce w bioenergetyce, które powstały na całym świecie w 2020 roku, okazały się wyraźnie niższe od uruchomionych rok wcześniej – wyniosły 2,5 GW wobec 6,4 GW uruchomionych w roku 2019. W tym moc elektrowni na biomasę uruchomionych w Chinach w ubiegłym roku wyniosła ponad 2 GW. Jedynym regionem, w którym w tym zakresie nie został odnotowany spadek, okazała się Europa. Na naszym kontynencie w 2020 r. powstały tego rodzaju źródła o mocy około 1,2 GW i był to porównywalny wynik do skali inwestycji z wcześniejszego roku.

IRENA odnotowuje ponadto mały udział, jaki w globalnych inwestycjach w OZE miała w ubiegłym roku energetyka geotermalna. Liderem w tym zakresie okazała się Turcja, gdzie powstały nowe źródła geotermalne o mocy 99 MW. Mniejsze wolumeny dołożyły Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone i Włochy.

Autorzy raportu przyjrzeli się ponadto off-gridowym inwestycjom w OZE. Moc tego rodzaju źródeł, które powstały w 2020 roku, została oszacowana na 365 MW, z czego w fotowoltaice powstało 250 MW.

Całkowita moc instalacji niepodłączonych do publicznej sieci miała wzrosnąć na całym świecie na koniec 2020 roku do 10,6 GW. W tym moc PV wynosiła 4,3 GW.

Kolejny rok był kolejnym, w którym pozycję globalnego lidera w inwestycjach w energetykę odnawialną potwierdziły Chiny. Ten kraj zainstalował w 2020 r. nowe źródła OZE o łącznej mocy 136 GW.

Wyraźny wzrost nowych inwestycji w energetyce odnawialnej miał miejsce w USA. W 2020 r. przybyły tam źródła o łącznej mocy 29 GW, co było wynikiem aż o 80 proc. lepszym od zanotowanego rok wcześniej.

W swoim komentarzu na temat efektów inwestycji w energetyce odnawialnej IRENA podkreśla, że dane za ubiegły rok pokazują jak bardzo sektor odnawialnych źródeł energii okazał się odporny na globalny kryzys związany z epidemią koronawirusa. Dyrektor generalny tej organizacji, Włoch Francesco La Camera, mówi w tym kontekście o „wielkim resecie” i „momencie refleksji”, który daje szansę wejścia na ścieżkę bardziej inkluzywnego rozwoju, a jego zdaniem dane z 2020 roku pokazują, że taki trend zaczyna być widoczny.

– Te liczby stanowią pokazują odporność i nadzieję. Mimo wyzwań i niepewności z roku 2020, energetyka odnawialna staje się źródłem optymizmu co do lepszej, bardziej sprawiedliwej i czystej przyszłości – komentuje Francesco La Camera.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.