Sztuczna inteligencja na budowie największej farmy PV w Polsce

Sztuczna inteligencja na budowie największej farmy PV w Polsce
Q Cells

Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji ułatwią koordynację budowy ogromnej farmy fotowoltaicznej prowadzonej w Wielkopolsce przez koncern energetyczny ZE PAK. Po uruchomieniu produkcji energii będzie to największy tego rodzaju obiekt w Polsce.

Polsko-amerykański startup AI Clearing będzie monitorował przebieg prac na farmie fotowoltaicznej o docelowej mocy 70 MW, którą w wielkopolskiej gminie Brudzew na obszarze 100 hektarów buduje grupa ZE PAK. Po uruchomieniu produkcji energii powinna to być największą farma fotowoltaiczna w Polsce – zanim do sieci zostaną podłączone jeszcze większe elektrownie PV o mocach liczonych w setkach MW, które są obecnie na wcześniejszych etapach przygotowania.

System AI Clearing ma analizować przy użyciu sztucznej inteligencji dane pozyskane z dronów i porównywać je z dokumentacją projektową z programów CAD czy BIM.

REKLAMA

Dzięki temu menedżerowie zarządzający dużymi projektami infrastrukturalnymi takimi jak budowa farm fotowoltaicznych, dróg czy gazociągów mają otrzymywać na bieżąco wgląd w przebieg prac i będą mogli dzięki temu ocenić ich zgodność z projektem i założonym harmonogramem.

Z rozwiązań AI Clearing korzystają już największe na świecie firmy budowlane. Wśród nich jest PCL Construction, jeden z dziesięciu największych wykonawców budowlanych w USA, a także największa na świecie grupa budowlana Vinci.


W zakresie projektu farmy fotowoltaicznej w gminie Brudzew AI Clearing ma współpracować z głównym wykonawcą prac – firmą Esoleo.

REKLAMA

– Budowanie farm na tak dużej powierzchni jest ogromnym wyzwaniem organizacyjnym. Technologia, którą posiada AI Clearing, pozwoli nam szybciej i lepiej wykorzystywać zbierane przez nas dane i kontrolować tempo przebiegu prac instalacyjnych – komentuje Mirosław Sołtysiak, dyrektor projektu z Esoleo.

Dla Esoleo AI Clearing ma monitorować kluczowe wskaźniki realizacji projektu takie jak: liczba zmontowanych konstrukcji wsporczych, nóg i modułów, a także stopień wykonania rowów i dróg dojazdowych.

Termin oddania farmy fotowoltaicznej do użytku planowany jest na sierpień 2021 roku. Szacowany wolumen produkcji energii elektrycznej w pierwszym roku działalności to około 68 GWh. Łączna suma przychodów ze sprzedaży energii w okresie 15 lat ma sięgnąć, według szacunków ZE PAK, około 300 mln zł.

Wiadomo już, że odbiorcą energii produkowanej przez farmę fotowoltaiczną ZE PAK będzie Polkomtel Sp. z o.o. – operator sieci Plus z Grupy Polsat.

Umowa między właścicielem farmy – spółką PAK PCE Fotowoltaika Sp. z o.o. i Polkomtelem będzie obowiązywać przez 15 lat z możliwością przedłużenia o kolejnych 5 lat. Kontrakt przewiduje zakup przez Polkomtel całości wyprodukowanej energii w okresie jego obowiązywania.

Inwestycję finansuje konsorcjum banków w składzie: PKO BP SA, Bank Pekao SA i mBank SA. Pierwszy z tych banków będzie pełnić rolę agenta kredytu i agenta zabezpieczeń. Łączna wartość finansowania udostępnionego grupie ZE PAK to 175 mln zł, z czego kredyt inwestycyjny to 138 mln zł, a kredyt przeznaczony na finansowanie VAT wynosi 37 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.