Facebook kupi energię z elektrowni fotowoltaicznej typu OFPV

Facebook kupi energię z elektrowni fotowoltaicznej typu OFPV
Sunseap

Internetowy gigant podpisał kolejną umowę na dostawy energii odnawialnej. Tym razem wyprodukuje ją przybrzeżna elektrownia fotowoltaiczna w Singapurze.

Deweloper Sunseap poinformował o podpisaniu wirtualnej umowy na sprzedaż energii (Virtual Power Purchase Agreement, VPPA), którą wyprodukuje pływająca elektrownia PV o mocy 5 MW uruchomiona ostatnio w jednej zatok w Singapurze.  

Na instalację określaną przez inwestora jako OFPV (Offshore Floating Photovoltaics) składa się 13 312 paneli fotowoltaicznych, które zostały umieszczone na ponad 30 tys. pływających platform. Na instalację składa się 40 falowników.

REKLAMA

Elektrownia PV ma produkować w skali roku około 6 MWh energii elektycznej.

Energia z elektrowni OPFPV zasili operacje znajdującego się w Singapurze oddziału Facebooka, w tym centrum serwerowe.

Umowa została zawarta na kilka lat, a w jej ramach Sunseap będzie potwierdzać wyprodukowanie określonej ilości energii, która zostanie wprowadzona do publicznej sieci, przekazują wydane dla niej certyfikaty.

To już druga umowa VPPA zawarta między Sunseap i Facebookiem. Pierwsza została zawarta w październiku 2020 r. i dotyczyła sprzedaży energii produkowanej przez ponad 1,2 tys. dachowych elektrowni fotowoltaicznych.

Do tej pory Sunseap deweloper zrealizował instalacje fotowoltaiczne  o łącznej mocy ponad 400 MWp, z czego 168 MW to dachowe systemy PV zlokalizowane na dachach ponad 1,5 tys. budynków w Singapurze.

Poza Singapurem Sunseap rozwija projekty fotowoltaiczne w Wietnamie, Kambodży, Chinach, Japonii, Tajlandii, Malezji, a także na Tajwanie.

REKLAMA


Facebook należy do globalnych liderów pod względem zakontraktowanej energii odnawialnej. Pierwszą długoterminową umowę na zakup zielonej energii ta firma zawarła już w 2013 roku

W 2015 roku firma z Kalifornii przyjęła cel zwiększenia udziału OZE w konsumowanej energii do 50 proc. do roku 2018. Ten cel udało się mu zrealizować już w 2017 roku. Później amerykański koncern zapowiedział osiągnięcie poziomu zerowych emisji netto oraz 100 proc. zielonej energii w roku 2020. Z kolei na rok 2030 firma wyznaczyła cel osiągnięcia neutralności klimatycznej w całym łańcuchu dostaw.

Według danych Bloomberg New Energy Finance firma kierowana przez Marka Zuckenberga tylko w ubiegłym roku zawarła umowy na zieloną energię o łącznej mocy 891 MW, z czego 692 MW to źródła fotowoltaiczne, a 199 MW to farmy wiatrowe.

Więcej energii odnawialnej zakontraktowały w ubiegłym roku tylko cztery firmy – Amazon, Total, TSMC oraz Verizon. Liderem rankingu był Amazon, który podpisał umowy na odbiór energii ze źródeł fotowoltaicznych o mocy 3,09 GW oraz źródeł wiatrowych o mocy 2 GW.

Amazon jest zresztą w gronie odbiorców energii produkowanej przez elektrownie fotowoltaiczne należące do Sunseap. Obie firmy zawarły umowę PPA na energię z farmy fotowoltaicznej, która powstanie w Singapurze i której moc wyniesie 62 MWp. Instalacja ma wytwarzać w skali roku około 80 GWh energii elektrycznej, a Amazon zobowiązał się do odebrania całej generacji.

W sumie na całym świecie zawarto w 2020 roku umowy PPA na odbiór energii odnawialnej ze źródeł o łącznej mocy 23,7 GW w porównaniu do wyniku na poziomie 20,1 GW odnotowanego przez BNEF rok wcześniej, a także 13,6 GW zakontraktowanych w roku 2018.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.