Niewolnicza praca w chińskim przemyśle fotowoltaicznym?

Niewolnicza praca w chińskim przemyśle fotowoltaicznym?
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Ostatnio w amerykańskich i europejskich mediach pojawiły się artykuły wskazujące na praktykę niewolniczej pracy w fabrykach komponentów stosowanych do produkcji paneli fotowoltaicznych w Chinach. Po jednym z takich artykułów sprawą zajmą się władze Holandii.

O problemie niewolniczej pracy w fabrykach paneli fotowoltaicznych w Chinach napisał m.in. The Wall Street Journal, wskazując, że łańcuchy dostaw chińskiego przemysłu fotowoltaicznego są zlokalizowane m.in. w regionie zamieszkałym przez mniejszość Ujgurów, w północno-zachodniej części Chin, w którym zdaniem rządu USA może dochodzić do naruszania praw człowieka, a nawet ludobójstwa.

Z tego regionu ma pochodzić m.in. połowa globalnych dostaw krzemu wykorzystywanego do produkcji ogniw fotowoltaicznych.

REKLAMA

Zbadanie standardów pracy w Ujgurskim Autonomicznym Regionie Xinjiang jest jednak utrudnione z uwagi na ograniczony dostęp do zlokalizowanych tam fabryk.

REKLAMA

W tej sytuacji władze USA, ale także Unii Europejskiej mają pracować nad regulacjami, które ograniczą import produktów pochodzących z Xinjiang. Póki co amerykański rząd ograniczył możliwości importu produkowanych w tym regionie niektórych artykułów spożywczych i bawełny. 

O problemie związanym z produkcją komponentów paneli fotowoltaicznych w regionie Xinjiang napisały też media w Holandii. Po artykule opublikowanym przez portal finansowy Financieele Dagblad (fd.nl) z pytaniami w tej sprawie do rządu Holandii zwróciła się grupa holenderskich posłów.

Wezwali oni holenderski rząd do zbadania, czy sprzedawane w Holandii panele fotowoltaiczne zawierają komponenty wytworzone w chińskiej prowincji zamieszkanej przez mniejszość Ujgurów.

Konsekwencją może być podjęcie działań nie tylko przez holenderskie władze, ale również Unię Europejską, mających na celu zbadanie łańcucha dostaw chińskiego przemysłu PV, co z kolei może skutkować wprowadzeniem ograniczeń w imporcie produktów, w których wykorzystywane są komponenty pochodzące z Ujgurskiego Autonomicznego Regionu Xinjiang

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.