Operator sieci ograniczy prosumentom moc przyłączeniową. Dwie opcje

Operator sieci ograniczy prosumentom moc przyłączeniową. Dwie opcje
Solar City

Australia to jeden z najszybciej rozwijających się na świecie rynków rozproszonej energetyki, w której ważną rolę odgrywają prosumenci. Szybko rosnąca liczba prosumenckich instalacji fotowoltaicznych tworzy wyzwania związane z zarządzaniem siecią. W tej sytuacji jeden z australijskich operatorów zdecydował się na ograniczenie mocy udostępnianej swoim klientów posiadającym instalacje PV, pozostawiając im pewien wybór.

W Australii domowe instalacje fotowoltaiczne posiada już ponad 2 mln prosumentów. Ich moc przekracza 10 GW. Taki potencjał w połączeniu z innymi, większymi systemami PV sprawia, że w okresach dobrego nasłonecznienia australijscy operatorzy sieci mają problemy z odbiorem i zagospodarowaniem nadwyżek energii produkowanej z fotowoltaiki – tym bardziej, że część instalacji fotowoltaicznych produkuje w tym samym czasie energię konsumowaną na miejscu przez odbiorców, co zmniejsza zapotrzebowanie na energię z sieci, a to nie sprzyja bilansowaniu podaży i popytu w systemie elektroenergetycznym.

Symptomatyczna była sytuacja, do której doszło kilka tygodni temu w stanie Południowa Australia, kiedy w niedzielne południe lokalny operator sieci zdecydował się na odłączenie od sieci 10 tys. domowych instalacji PV o łącznej mocy 67 MW.

REKLAMA

Taką decyzję wytłumaczono rekordowo niskim zapotrzebowaniem na energię oraz dużymi wolumenami energii trafiającymi do sieci z fotowoltaiki. Ta sytuacja zbiegła się z remontem uszkodzonej sieci łączącej Południową Australię z sąsiednim stanem, do którego można byłyby przesłać nadwyżki energii.

Już teraz prosumenci z tego australijskiego stanu muszą liczyć się z odgórnym ograniczeniem zdolności oddawania nieskonsumowanych na miejscu nadwyżek energii do sieci do poziomu 5 kW.

Tymczasem jeden z operatorów sieci z Południowej Australii wysłał sygnał zwiastujący zamiar dalszego ograniczania mocy odbieranej z domowych instalacji fotowoltaicznych.

Australijski portal Reneweconomy informuje, że operator SA Power Networks zaproponował swoim klientom, którzy inwestują w instalacje fotowoltaiczne, zmniejszenie mocy przyłączeniowych, oferując im do wyboru jedno z dwóch rozwiązań.

Wybór pierwszej opcji, określanej jako „elastyczna”, umożliwi prosumentom przesyłanie energii do sieci z maksymalną mocą 10 kW, jednak to rozwiązanie wiąże się również ze zgodą na czasowe ograniczenia możliwości przesyłu energii, które w razie potrzeby będzie stosować operator sieci.

Druga opcja nie zakłada czasowego zmniejszania możliwości eksportu energii, za to przewiduje dosyć drastyczne, stałe zmniejszenie zdolności przesyłowych do zaledwie 1,5 kW.

SA Power Networks podkreśla jednak, że oprócz kija daje także marchewkę.

REKLAMA


 

Firma zapewnia, że dzięki nowym ograniczeniom uda się zwiększyć możliwości bilansowania lokalnej sieci elektroenergetycznej i przyłączyć nawet dwa razy większą liczbę domowych instalacji PV, których liczba w Południowej Australii wynosi już 290 tys. Ich całkowita moc sięga w sumie 1,5 GW, co daje średnią moc prosumenckiej instalacji PV na poziomie 5,17 kW.

Co ważne, ograniczenia zaproponowane przez SA Power Networks nie będą działać wstecz. Mają objąć tylko nowych prosumentów, którzy zainstalują fotowoltaikę po wprowadzeniu zmian, a także prosumentów, którzy zdecydują się na zwiększenie mocy swoich instalacji i którzy mieszkają w lokalizacjach charakteryzujących się dużym nasyceniem fotowoltaiki.

Działania zmierzające do ograniczania nadwyżek energii wysyłanej do sieci mogą zachęcić australijskich prosumentów do zwiększenia inwestycji w domowe magazyny energii.

W ubiegłym roku w Australii zrealizowano 31 tys. inwestycji w domowe magazyny energii, dzięki czemu ich łączna liczba u australijskich prosumentów wzrosła do 110 tys.

Szczególną popularnością inwestycje w magazyny energii cieszyły się w Południowej Australii, gdzie zrealizowano 26 proc. wszystkich magazynów uruchomionych w ubiegłym roku w Australii.

Jednocześnie rząd tego australijskiego stanu zredukował w kwietniu 2020 r. wysokość dotacji na domowe baterie z 6 tys. AUD do 4 tys. AUD, a kilka miesięcy później obniżono ją do 3 tys. AUD (9036 PLN).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.