Coraz więcej wniosków o dotacje na fotowoltaikę z Czystego Powietrza

Coraz więcej wniosków o dotacje na fotowoltaikę z Czystego Powietrza
Zone Energy

Nabór wniosków o dotacje na domową instalację fotowoltaiczną w programie Mój Prąd zakończył się w grudniu ubiegłego roku, a osoby zainteresowane pozyskaniem dofinansowania z tego programu muszą poczekać na uruchomienie nowego naboru przynajmniej do lipca. Obecnie realizowany jest jednak inny ogólnopolski program, w którym cały czas jest możliwość uzyskania dopłaty na domową instalację PV.

Ostatni nabór wniosków w cieszącym się ogromnym zainteresowaniem programie Mój Prąd został zakończony, wobec wyczerpania liczącego 1,1 mld zł budżetu, w grudniu ubiegłego roku.

Na nową edycję Mojego Prądu trzeba jeszcze poczekać. Według zapowiedzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nabór w kolejnej edycji Mojego Prądu wystartuje z początkiem lipca br.

REKLAMA

Wiadomo, że dofinansowanie będzie mogło zostać przyznane w nim na instalacje uruchomione także przed tym terminem. Wiadomo, też że utrzymany zostanie przedział mocy dofinansowanych instalacji między 2 kW i 10 kW. Nadal nie zostały jednak podane inne, podstawowe warunki dofinansowania, na które będą mogli liczyć nowi prosumenci.

Maksymalna wysokość dotacji w pierwszych dwóch edycjach Mojego Prądu wynosiła 5 tys. zł i póki co nie wiemy, czy taką samą wysokość dofinansowania otrzymają beneficjenci Mojego Prądu 3.0.

Wiadomo natomiast, że taką maksymalną wysokość dofinansowania można nadal otrzymać w innym rządowym programie Czyste Powietrze, którego podstawowym zadaniem jest ograniczenie szkodliwych emisji z domowych palenisk.

O ile na początkowym etapie realizacji tego programu istniała możliwość pozyskania dofinansowania na domową fotowoltaikę tylko w formie preferencyjnej pożyczki, to uruchamiając przed rokiem drugą edycję Czystego Powietrza, NFOŚiGW wprowadził dotację na fotowoltaikę w wysokości do 5 tys. złotych, ale nie więcej niż 50 proc. poniesionych kosztów, a więc na poziomie dotacji z prowadzonej wówczas równolegle drugiej edycji Mojego Prądu.  

Dotychczas z dofinansowania z Mojego Prądu skorzystało około 220 tys. prosumentów – dla tylu wystarczyło pieniędzy z dotychczasowych dwóch edycji (chociaż nie wszyscy otrzymali już przelewy).

Ile wniosków o dotację na domową fotowoltaikę wpłynęło natomiast dotychczas w drugiej edycji Czystego Powietrza?

Z informacji przekazanych przez Narodowy Fundusz wynika, że od początku realizacji tego programu, czyli od września 2019 r., do końca ubiegłego miesiąca złożono w sumie 16 102 wniosków uwzględniających  dofinansowanie na fotowoltaikę.


REKLAMA

Do końca 2020 roku złożono 8 451 wniosków, natomiast zaledwie w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku wpłynęło 7650 – w tym wyłącznie w kwietniu wojewódzkie fundusze ochrony środowiska przyjęły 2236 wniosków, w których uwzględniono dofinansowanie na PV.

Jakie są zadady dotacji na domową fotowoltaikę w programie Czyste Powietrze? 

Dotacja z Czystego Powietrza może objąć instalacje fotowoltaiczne o mocy 2-10 kW. Urządzenia muszą być instalowane jako nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem.

Wymaganym elementem instalacji są liczniki dwukierunkowe, których montaż nie jest jednak kosztem kwalifikowanym i jest realizowany po stronie i na koszt operatora sieci dystrybucyjnej. Zakończenie zadania rozumiane jest jako przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci.

Dofinansowaniu nie podlegają projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Co istotne, od dotacji pozyskanej z programu Czyste Powietrze – podobnie jak z Mojego Prądu – nie trzeba odprowadzić podatku od osób fizycznych.

W przypadku uzyskiwania korzyści łącznie z dotacji w programie Czyste Powietrze i podatkowej ulgi termomodernizacyjnej odliczeniu w ramach ulgi nie podlegają wydatki sfinansowane lub dofinansowane z dotacji lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie ze środków publicznych, a jedynie ta ich część, która nie została dofinansowana.

W przypadku gdy po wcześniejszym dokonaniu odliczeń wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej beneficjent otrzymał zwrot odliczonych wydatków w formie dotacji, jest zobowiązany zgodnie z przepisami podatkowymi doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone od dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot.

Dofinansowanie z obu programów nie jest przy tym dostępne dla właścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Mogą z nich skorzystać wyłącznie właściciele domów jednorodzinnych. W Czystym Powietrzu nie mogą to być domy nowo budowane.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.