Jakie instalacje PV montuje się w Europie?

Jakie instalacje PV montuje się w Europie?
Oregon DOT, flickr cc-by-2.0

Jakiego rodzaju instalacje fotowoltaiczne montowano w Europie w ostatnim, rekordowym dla branży PV kwartale ubiegłego roku?

Ostatni kwartał 2011 roku był dla europejskiego rynku fotowoltaicznego rekordowy. Zamontowano w nim 7,04 GW paneli słonecznych (głównie w Niemczech), podczas gdy w całym 2011 roku na Starym Kontynencie przybyło 21 GW instalacji solarnych.

REKLAMA

Na taką sytuację wpływ miał przede wszystkim fakt, że w obliczu systematycznego spadku cen paneli PV inwestorzy z realizacją swoich projektów czekali do końca roku, aby za panele zapłacić jak najmniej, a jedocześnie zdążyć jeszcze przed redukcjami dopłat do produkcji energii PV, które od początku roku wprowadzono w kilku europejskich krajach – w tym m.in. w Niemczech.

REKLAMA

Największy wpływ na wzrost potencjału PV w Europie w ostatnim kwartale miały instalacje naziemne – w ostatnich 3 miesiącach ubiegłego roku zainstalowano ich 2,16 GW. Instalacji na obiektach komercyjnych o mocy do 100 kW przybyło natomiast 1,84 GW, a poniżej 100 kW – 1,82 GW. Z kolei instalacji solarnych w budownictwie mieszkalnym w ubiegłym kwartale w Europie zainstalowano 1,21 GW, a przyrost nowych mocy w instalacjach off-gridowych wyniósł 0,02 GW.