Czołowy producent paneli fotowoltaicznych wchodzi w perowskity

Czołowy producent paneli fotowoltaicznych wchodzi w perowskity
JinkoSolar

JinkoSolar, drugi największy na świecie producent paneli fotowoltaicznych pod względem wielkości sprzedaży w 2020 roku, pochwalił się przy okazji publikacji najnowszych wyników finansowych planami opracowania wysokowydajnego ogniwa fotowoltaicznego z wykorzystaniem perowskitów.

JinkoSolar to kolejny z największych na świecie producentów modułów fotowoltaicznych, który rozpoczął badania nad obiecującą technologią konwersji światła słonecznego w energię elektryczną z wykorzystaniem perowskitów.

Jako pierwszy z największych producentów modułów wejście w obszar technologii perowskitowych zapowiedział w 2019 roku koreański Hanwha Q Cells. Nad perowskitami ma pracować zespół naukowców tej firmy w centrum badawczym w koreańskiej „dolinie krzemowej” w kompleksie przemysłowym w Pangyo.

REKLAMA

Teraz opracowanie wysokowydajnego ogniwa z wykorzystaniem perowskitów zapowiedział obecnie drugi największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych JinkoSolar, którego produkty bazują na razie na technologii monokrystalicznych ogniw PERC. Jej wydajność może zostać jednak poprawiona np. poprzez dodanie warstwy perowskitowej.

JinkoSolar nie podał szczegółów na temat nowej technologii. Jego zapowiedź na temat tego, jaki będzie efekt zaangażowania się w perowskity, robi jednak wrażenie.

Chiński producent zapewnił, że w ciągu zaledwie roku osiągnie na ogniwie wykonanym z udziałem warstwy perowskitowej sprawność przekraczającą 30 proc., co jest wynikiem nieosiągalnym dla tradycyjnych, jednowarstwowych ogniw krystalicznych.
Równocześnie JinkoSolar pracuje nad nowymi ogniwami, które mogą szybciej zastąpić najpopularniejszą obecnie na rynku technologię PERC. Działania chińskiego producenta w tym obszarze skupiają się na technologii TOPCon (Tunnel Oxide Passivating Contact).

Przed miesiącem chińska firma poinformowała o zwiększeniu sprawności monokrystalicznego ogniwa typu N TOPCon do poziomu przekraczającego 25,2 proc. Taki wynik osiągnięto na ogniwie w produkcyjnych rozmiarach. Jego powierzchnia wyniosła 267,4 cm2.

REKLAMA

Marża w dół

Chiński producent sprzedał w pierwszym kwartale 2021 r. moduły fotowoltaiczne o mocy 4,562 GW w stosunku do sprzedaży na poziomie 5,774 GW we wcześniejszym kwartale oraz 3,411 GW w pierwszym kwartale zeszłego roku.

Przychody JinkoSolar za ostatni kwartał wyniosły 1,212 mld dolarów i były niższe od przychodów z wcześniejszego kwartału (1,444 mld USD), ale przekroczyły sprzedaż z pierwszego kwartału ubiegłego roku (1,198 mld USD).

EBITDA firmy wypracowana w ostatnim kwartale (207 mln USD) była za to wyższa zarówno w porównaniu do wyniku z wcześniejszego kwartału (100 mln USD) jak i analogicznego kwartału zeszłego roku (101 mln USD).

Porównując natomiast zysk z pierwszego kwartału 2021 r. i analogicznego okresu 2020 roku, widać wyraźny spadek marży chińskiej firmy.

Zysk operacyjny JinkoSolar wyniósł w pierwszym kwartale 2021 roku 23 mln USD przy marży 1,9 proc. wobec 11 mln USD wypracowanych kwartał wcześniej (marża 0,8 proc.) oraz 104 mln USD przed rokiem, kiedy marża operacyjna firmy wynosiła jeszcze 8,6 proc.

Z kolei zysk netto w ujęciu non-GAAP sięgnął w ostatnim kwartale 7,5 mln USD wobec zysku 5,1 mln USD kwartał wcześniej oraz 32,1 mln USD w pierwszym kwartale 2021 r.

W całym 2021 roku JinkoSolar chce wypracować sprzedaż modułów na poziomie 25-30 GW w porównaniu do sprzedaży około 15 GW wypracowanej w ubiegłym roku. Wyłącznie w drugim kwartale 2021 r. chińska firma chce sprzedać moduły o mocy 5,1-5,3 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.