Nowe baterie zwiększą wydajność fotowoltaiki?

Nowe baterie zwiększą wydajność fotowoltaiki?
futureatlas.com, flickr cc-by-2.0

Dzięki wspólnemu projektowi badawczemu angielskich naukowców i przedsiębiorców powstał prototyp urządzenia magazynującego energię, które może przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania energii słonecznej.

W projekt zaangażowany był Uniwersytet w Southampton oraz firma REAPsystems, która zajmuje się między innymi produkcją baterii litowych i która sfinansowała pracę naukowców z Southampton.

Badania dotyczyły głównie wykorzystania litowych baterii jako urządzenia do magazynowania energii w systemach fotowoltaicznych. Obecnie w układach tych stosuje się baterie kwasowe, jednak – jak twierdzi Yue Wu, który kierował projektem – Baterie litowe, a zwłaszcza LiFePO4, wykazują dużo korzystniejsze właściwości. Posiadają one sprawność na poziomie 95%, podczas gdy akumulatory ołowiowe tylko około 80%. Ważne jest również to, iż baterie litowe posiadają mniejszą wagę oraz dłuższą żywotność (około 1600 cykli ładowania/ rozładowania), dzięki czemu nie będą musiały być często wymieniane.

REKLAMA
REKLAMA

Zanim urządzenie zostanie oddane do komercyjnych układów, musi przejść jeszcze wiele testów. Jednak dotychczasowe wyniki pokazują, iż jest ono w stanie poprawić efektywność systemów solarnych.

Każdy rodzaj źródła energii potrzebuje urządzenia do jej magazynowania. Dlatego urządzenia kumulujące energię odgrywają w układach niezwykle ważną rolę. Być może opracowane baterie pozwolą polepszyć parametry uzyskiwane dotychczas w systemach fotowoltaicznych.


Wojciech Sikorski