Największy na świecie projekt łączący fotowoltaikę i energetykę wodną

Największy na świecie projekt łączący fotowoltaikę i energetykę wodną
Sungrow

W przyszłym roku w Laosie w Azji Południowo-Wschodniej rozpocznie się budowa pływającej elektrowni słonecznej o mocy 240 MW. Jak zapewniają inwestorzy, będzie to największy na świecie hybrydowy projekt łączący produkcję energii słonecznej i wodnej.

Za realizację projektu o nazwie Nam Theun 2-Solar (NT2-Solar) w głównej mierze odpowiedzialna będzie francuska firma energetyczna Electricide de France (EDF). Elektrownia zostanie zrealizowana w ramach umowy zawartej z rządem Laosu.

Pływająca elektrownia słoneczna powstanie na zbiorniku wodnym Nam Theun 2. Będzie to projekt hybrydowy, gdyż pływająca elektrownia PV o mocy 240 MW ma stanowić uzupełnienie istniejącego systemu hydroenergetycznego o mocy 1,08 GW.

REKLAMA

Energia produkowana przez system fotowoltaiczny zmniejszy wykorzystanie zasobów wodnych, co przełoży się bezpośrednio na obniżenie zużycia wody oraz pozwoli zredukować koszty eksploatacyjne całego kompleksu. 

– Projekt Nam Theun 2-Solar zapewni czystą, bezpieczną, niezawodną i konkurencyjną energię bez większego wpływu na środowisko i społeczeństwo. Koncepcja oszczędzania wody i możliwość przekształcenia energii słonecznej w dodatkową i stabilną elektryczność jest innowacją, która pozwala wytwarzać energię elektryczną ze źródeł odnawialnych w bardziej niezawodny sposób – komentuje wiceprezes EDF ds. Azji Jean-Philippe Buisson.

W realizację inwestycji zostanie zaangażowana specjalnie utworzona w tym celu spółka Nam Theun 2 Power Company Limited (NTCP), której współwłaścicielami są EDF, Laos Holding State Enterprise (LHSE) i tajlandzka spółka publiczna zajmującą się wytwarzaniem energii elektrycznej (EGCO).

Jak donosi NTCP, Nam Theun 2-Solar ma być największym projektem hybrydowym na świecie, w którym zostanie połączona produkcja energii z pływającej elektrowni fotowoltaicznej oraz elektrowni wodnej.

Umieszczone na wodzie panele fotowoltaiczne zajmą powierzchnię około 3,2 km2, co stanowi około 1 proc. powierzchni całego zbiornika Nam Theun 2. Elektrownia PV ma rozpocząć pracę w 2024 roku.

REKLAMA

Pływające systemy fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów ze względu na dobrze opracowaną technologię i możliwą do wykorzystania dużą przestrzeń, stanowiącą idealną alternatywę dla gruntu.

Podobną koncepcję, łączącą produkcję energii z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na pływających platformach oraz energii wodnej, zastosował w Albanii norweski koncern energetyczny Statkraft.

Na zbiorniku wodnym Banja w pierwszej połowie tego roku powstała pływająca elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0,5 MW zajmująca powierzchnię 4 tys. m2 i składająca się z 1536 modułów zasilających albańską sieć energetyczną. Na drugą połowę tego roku planowana jest rozbudowa systemu o kolejne pływające moduły, tak aby sumarycznie osiągnąć moc wytwórczą 2 MW.

Na tym samym zbiorniku wodnym Statkraft eksploatuje elektrownię wodną o mocy 72 MW, która została uruchomiona w 2016 r. i która w skali roku ma wytwarzać 255 GWh energii elektrycznej.

W ostatnich miesiącach inwestorzy ogłaszają plany budowy coraz większych elektrowni fotowoltaicznych, które mają być umieszczane na pływających platformach. Największa ma powstać na jednej z wysp należących do Indonezji.

Pochodząca z Singapuru firma Sunseap ogłosiła, że zbuduje na indonezyjskiej wyspie największą na świecie pływającą elektrownię słoneczną o mocy sięgającej aż 2,2 GW. Dodatkowo system fotowoltaiczny ma być wspierany bateryjnym magazynem energii o pojemności 4 GWh.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.