Właściciele farm fotowoltaicznych w Niemczech zarabiają coraz więcej

Właściciele farm fotowoltaicznych w Niemczech zarabiają coraz więcej
Scatec Solar

Notowane ostatnio wzrosty cen energii w Europie przekładają się również na większe zyski właścicieli elektrowni fotowoltaicznych. Pokazuje to przykład Niemiec.

O ile dla właścicieli mniejszych instalacji fotowoltaicznych w Niemczech, którzy sprzedają energię, korzystając z przyznanych na 20 lat stałych taryf, wahania cen energii na rynku hurtowym nie mają większego znaczenia, o tyle są już istotne chociażby dla właścicieli farm fotowoltaicznych będących beneficjentami systemu aukcyjnego.

Zwycięzcy aukcji w Niemczech otrzymują gwarancje sprzedaży energii po minimalnej cenie, którą skutecznie zaoferowali w aukcji, przy czym mogą zarabiać więcej w przypadku osiągnięcia wyższych cen w transakcjach rynkowych.

REKLAMA

Notowane w ostatnich tygodniach wzrosty cen energii na rynku hurtowym, które nie ominęły rynku niemieckiego, sprawiają, że ci inwestorzy mogli znacznie zwiększyć przychody ze sprzedaży energii.

Jak relacjonuje niemiecki PV Magazine, średnia cena energii wytwarzanej z fotowoltaiki za Odrą była w ubiegłym miesiącu dwukrotnie wyższa niż średnia cena z sierpnia 2020 r.

W lipcu średnia cena energii z elektrowni fotowoltaicznych wyniosła w Niemczech 7,409 eurocenta/kWh, a w sierpniu wzrosła jeszcze do 7,681 eurocenta/kWh (ok. 0,34 zł/kWh).

Jeszcze w kwietniu średnia cena energii z PV wyniosła 4,187 eurocenta/kWh, natomiast średnia cena z 2020 roku ukształtowała się na poziomie 2,879 eurocenta/kWh (ok. 0,13 zł/kWh).

 

REKLAMA

Tymczasem cena zabezpieczana w aukcjach przez inwestorów planujących budowę farm fotowoltaicznych w Niemczech w ostatnim czasie wynosiła przeciętnie około 5 eurocentów/kWh (ok. 0,22 zł/kWh).

PV Magazine zwraca uwagę na jeszcze jedną konsekwencję tej sytuacji. Wyższe rynkowe ceny energii wpływają korzystnie na rachunek niemieckiej opłaty OZE, z której pokrywane są dopłaty dla producentów zielonej energii. W sytuacji wyższych, rynkowych cen energii wytwórcom rozliczającym się w systemie aukcyjnym nie trzeba bowiem wypłacać dodatkowego wynagrodzenia.

W sierpniu środki na rachunku opłaty OZE w Niemczech miały wzrosnąć o 210 mln euro, do poziomu 4,732 mld euro.

Inaczej rozliczają się z energii wprowadzanej do sieci właściciele mniejszych instalacji fotowoltaicznych korzystający z systemu taryfy gwarantowanej, w którym otrzymują stałą stawkę za sprzedaż energii na okres 20 lat.

Taryfa dla uruchamianych w tym miesiącu w Niemczech systemów fotowoltaicznych o mocy do 100 kW, montowanych na budynkach czy ekranach akustycznych, wynosi w zależności od mocy instalacji 5,51 – 7,25 eurocenta/kWh (ok. 0,24 – 0,32 zł/kWh). W przypadku pozostałych instalacji o mocy do 100 kW taryfa została zmniejszona do 4,97 eurocenta/kWh (0,22 zł/kWh).

W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku w Niemczech powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 3,18 GW, a całkowita moc PV w tym kraju na koniec lipca wzrosła do około 56,8 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.