Gwarancje w fotowoltaice

Gwarancje w fotowoltaice
Stilo Energy

Gdy przyjrzymy się bliżej aktualnej specyfice rynku fotowoltaicznego, zauważymy nieustępującą dynamikę rozwoju tej branży w wielu aspektach. Mowa tu o normach prawnych, technologiach usprawniających i poprawiających działanie systemów PV, produkcji podzespołów fotowoltaicznych, a także w zakresie finansowania inwestycji w zieloną energię. Wraz z rozwojem branży poszerza się również wiedza potencjalnych klientów.

W miarę obserwowania coraz dotkliwszych dla środowiska skutków wykorzystywania konwencjonalnych metod wytwarzania energii elektrycznej, postępuje popularyzacja odnawialnych źródeł energii – w szczególności fotowoltaiki. To odpowiedź na wołające o pomoc, zatrute dwutlenkiem węgla środowisko. Drugim istotnym powodem przechodzenia na wytwarzanie energii za pomocą własnego systemu PV jest chęć uniezależnienia się od zakładów energetycznych. Te z roku na rok zaczęły podwyższać ceny za prąd, co mobilizuje do poszukiwania możliwości przeciwdziałania wysokim rachunkom za energię. Jednak, żeby instalacja fotowoltaiczna spełniła swoje funkcje, konieczne jest, aby działa i przynosiła korzyści inwestorowi przez wiele lat.

Ciągły rozwój technologiczny

REKLAMA

Efektywność, sprawność i funkcjonalność podzespołów fotowoltaicznych podlegają nieustannym badaniom oraz testom, co w rezultacie przyczynia się do poprawy działania całego systemu fotowoltaicznego. Rynki PV gigantów, takich jak Niemcy czy USA, wyznaczają standardy w zakresie najlepszych technologii stosowanych w systemach fotowoltaicznych. Największe firmy z branży PV prześcigają się w poszukiwaniu coraz lepszych rozwiązań.

Obecnie dojrzałe rynki fotowoltaiczne przerzucają się na mikroinwertery fotowoltaiczne. To małe urządzenia montowane bezpośrednio na dachu, zarządzające zazwyczaj jednym, dwoma lub czterema panelami. Umożliwiają one niezależne wykorzystanie potencjału każdego modułu z osobna. Oznacza to, że ewentualna, niższa efektywność jednego z nich nie wpływa na produktywność reszty.

Dzięki wyposażeniu tych małych urządzeń w układ śledzenia maksymalnego punktu mocy (MPPT) możliwe jest wydobycie z każdego modułu maksimum wydajności i obserwowanie ich produktywności na tle pozostałych modułów. Cechą, która również wyróżnia mikroinwertery na tle innych inwerterów, jest także ich gwarancja.

Gwarancje na komponenty

Szukając informacji o gwarancjach w fotowoltaice, możemy natknąć się na wiele różnych informacji. Gwarancje na panele, produkcję, montaż, inwertery… Każda na inny okres. Jak się w tym połapać?

REKLAMA

Firmy fotowoltaiczne najczęściej wspominają o liniowej gwarancji producenta paneli fotowoltaicznych. Zazwyczaj wynosi ona 25-30 lat, a oznacza, że w tym okresie panele nadal będą efektywnie produkować prąd. Dlaczego ta gwarancja jest najczęściej podawana? Jest najdłuższa i daje inwestorowi poczucie bezpieczeństwa. Warto zapytać jednak, czy jest ona kluczowa dla uzyskania pewności co do działania instalacji? Niekoniecznie.

Gwarancją, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, jest ta na inwerter – to w końcu on stanowi serce instalacji fotowoltaicznej. Tutaj sprawa długości gwarancji wygląda nieco inaczej. Jej okres jest bardzo różny. Jedni producenci proponują 5 lat, inni 10-12 lat, a niektórzy nawet 20 lat.

Od czego to zależy? Przede wszystkim od jakości inwerterów – w przypadku sprawdzonych firm, które mogą sobie pozwolić na dokładniejsze testowanie swoich rozwiązań, gwarancja jest dłuższa. Innym czynnikiem mającym wpływ na jej długość jest cena inwertera. Dlatego częstym rozwiązaniem stosowanym na rynku jest możliwość wykupienia przez klienta wydłużenia gwarancji. Oczywiście generuje to dodatkowy koszt dla inwestora.

Wybierając firmę z branży fotowoltaicznej, która ma zająć się montażem naszej instalacji, warto zwrócić uwagę na jej wewnętrze gwarancje. Mowa tu przede wszystkim o gwarancjach na usługę montażu oraz materiały montażowe, które zazwyczaj wynoszą do 5 lat. Największe firmy z branży OZE oferują natomiast 12-15 lat gwarancji na działania obejmujące montaż instalacji.

Gwarancja na instalację fotowoltaiczną jak wybrać najlepszą opcję?

Chcesz rzeczywiście oszczędzać przez najbliższe 15-20 lat? Wybierz producenta lub dostawcę, który zapewni najdłuższy możliwy okres gwarancji na fotowoltaikę. Pamiętaj, że niższa cena nie zawsze oznacza większy zysk!

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, musisz myśleć o tym wydatku w dłuższej perspektywie czasu. Nawet jeśli teraz zapłacisz trochę mniej, to może okazać się, że w perspektywie 20 lat zapłacisz więcej.

Warto pamiętać, że sercem instalacji jest inwerter – bez niego PV nie istnieje. Dlatego każdy klient Stilo Energy otrzymuje darmową, 20-letnią gwarancję na mikroinwertery. Zadbaj o swoją przyszłość i wybierz pewność na wiele lat.

artykuł sponsorowany