Chiński producent podniósł sprawność ogniw PV blisko 25 proc.

Chiński producent podniósł sprawność ogniw PV blisko 25 proc.
JinkoSolar

Chińskia firma JinkoSolar, współpracując z australijskimi naukowcami z University of New South Wales, wyraźnie poprawiła sprawność pochodzących z seryjnej produkcji ogniw typu N, wykonanych z zastosowaniem technologii TOPCon. Jest to zasługa zastosowania procesu tzw. hydrogenacji.

W ostatnich miesiącach producenci ogniw i paneli fotowoltaicznych z Chin kilkakrotnie informowali o rekordach sprawności ogniw typu N lub typu P, w których zastosowano technologię TOPCon (Tunnel Oxide Passivating Contact).

Kluczem do osiągnięcia kolejnego rekordowego wyniku, o którym poinformował JinkoSolar, było zastosowanie na ogniwach wyprodukowanych przez chińskiego producenta procesu hydrogenacji (uwodornienia).

REKLAMA

Temu procesowi poddano 50 ogniw, które wykonano na bazie płytek w rozmiarach 251,99 cm2.

Osiągnięta, przeciętna sprawność przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną wyniosła 24,58 proc., a proces hydrogenacji zapewnił jej zwiększenie o 0,64 pkt proc.

Kilka miesięcy wcześniej JinkoSolar informował o jeszcze lepszym wyniku jeśli chodzi o sprawność ogniw typu N wykonanych z zastosowaniem metody TOPCon.

W najnowszym wyniku zwraca jednak uwagę, że został on osiągnięty na ogniwach pochodzących z seryjnej produkcji, których sprawność została wyraźnie podniesiona dzięki pojedynczemu procesowi.

W czerwcu Jinko Solar informował o opracowaniu ogniwa typu N z wykorzystaniem technologii TOPCon, które w testach wykonanych przez chińskich naukowców osiągnęło sprawność 25,25 proc.

Taki wynik osiągnięto na ogniwie w produkcyjnych rozmiarach. Jego powierzchnia wyniosła 267,4 cm2. Jinko zapewniło w komunikacie na temat swojego osiągnięcia, że przybliża ono technologię ogniw TOPCon do masowego wykorzystania w przemyśle fotowoltaicznym, w którym obecnie nadal dominują ogniwa PERC (Passivated Emitter Rear Cell).

REKLAMA

W ostatnich miesiącach o świetnych wynikach sprawności ogniw wykonanych z zastosowaniem procesu TOPCon informował obecnie największy na świecie producent modułów PV – Longi Solar.

W lipcu chińska firma podała, że udało jej się zwiększyć sprawności ogniw TOPCon typu N do 25,21 proc. Nieco gorszą sprawność Longi Solar osiągnął na ogniwie TOPCon typu P (25,02 proc.).

Z kolei w ubiegłym miesiącu Longi Solar poinformował, że na dostarczonym przez niego ogniwie TOPCon typu P niemiecki instytut ISFH zmierzył sprawność 25,19 proc., a więc o 0,17 pkt proc. wyższą od podanej wcześniej.

Jak rekordowe sprawności ogniw TOPCon przekładają się na sprawności pierwszych modułów zawierających takie ogniwa, które zaczęły trafiać na rynek?

Podczas ostatnich targów SNEC Longi Solar zorganizował premierę dwustronnego modułu o nazwie Hi-MO N, w którym wykorzystano ogniwa 182×182 mm typu N wykonane z zastosowaniem technologii TOPCon. Sprawność modułu fotowoltaicznego Hi-MO N ma wynosić 22,3 proc., dzięki czemu nowe moduły mają osiągać nominalną moc do 570 Wp.

JinkoSolar poinformował natomiast o osiągnięciu – na razie w testach przeprowadzonych przez TÜV Rheinland – sprawności modułu wykonanego na monokrystalicznych ogniwach TOPCon typu N sprawności rzędu 23,53 proc., poprawiając poprzedni wynik 23,01 proc. ogłoszony na początku tego roku.

Jednocześnie chińscy producenci nadal notują postępy jeśli chodzi o sprawność modułów bazujących na ogniwach PERC, a więc technologii, która może zostać zastąpiona przez ogniwa TOPCon.

Niedawno firma Trina Solar ogłosiła opracowanie modułu serii Vertex, którego sprawność w testach TÜV North Germany wyniosła 23,03 proc. Moduł został wykonany z 66 ogniw PERC typu P o długości boku 210 mm. Chiński producent zapewnił, że jako pierwszy przekroczył granicę 23-proc. sprawności modułu wykonanego z użyciem tego rodzaju ogniw.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.