AgroEnergia 2021: nowa fala fotowoltaiki dla rolnika?

AgroEnergia 2021: nowa fala fotowoltaiki dla rolnika?
Stilo Energy

Z roku na rok coraz więcej rolników decyduje się na fotowoltaikę. Tylko w lipcu br. w naszym kraju uruchomiono ponad 31 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych. Tysiące polskich gospodarstw wykorzystuje energię ze słońca w produkcji rolnej. Urządzenia, maszyny i budynki gospodarcze generują ogromne zużycie prądu, który stale drożeje.

Kolejną falę zainteresowania fotowoltaiką wśród rolników w 2021 roku wywowało uruchomienie programu dotacji AgroEnergia. Do zdobycia jest nawet 25 000 złotych. Czy warto się tym zainteresować? Sprawdźmy to! Oto nasz poradnik dla rolników, którzy myślą o montażu fotowoltaiki!

Dotacje dla rolnika AgroEnergia 2021 – jak to działa?

REKLAMA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niedawno uruchomił program AgroEnergia o łącznym budżecie 200 milionów złotych. Do zdobycia są dofinansowania w formie bezzwrotnych dotacji m.in. na przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, wiatrowe i hybrydowe od 10 do 50 kW, pompy ciepła i magazyny energii. Czyli wszystko to, czego potrzebujesz, aby produkować prąd ze słońca, który następnie pomoże Ci w rozwoju gospodarstwa i obniżeniu kosztów produkcji.

Pojedyncza osoba fizyczna lub prawna w programie AgroEnergia może uzyskać dofinansowanie w wysokości:

  • do 10 000 PLN (instalacje hybrydowe, łączące np. fotowoltaikę i pompę ciepła)
  • do 15 000 PLN (max. 20% kosztów kwalifikowanych przy mocy instalacji PV od 10 do 30 kW)
  • do 25 000 PLN (max. 13% kosztów kwalifikowanych przy mocy od 30 do 50 kW)

Co jest kosztem kwalifikowanym w AgroEnergii? Zakup komponentów, materiałów i narzędzi, niezbędnych do montażu fotowoltaiki, wynagrodzenie ekipy montażowej, uruchomienie i odbiór gotowej instalacji fotowoltaicznej.

Uwaga! Audyt energetyczny nie wchodzi w skład kosztów kwalifikowanych, a jest niezbędny, aby rzetelnie policzyć, jakiej mocy instalacji potrzebujesz. Aby uniknąć zbędnych kosztów, odezwij się do dostawców fotowoltaiki, którzy taką usługę oferują za darmo, np. Stilo Energy.

Kto może dostać dotacje na fotowoltaikę?

Z dotacji w ramach programu AgroEnergia mogą skorzystać osoby fizyczne lub prawne, które są właścicielami lub dzierżawcami od 1 do 300 hektarów użytków rolnych i od minimum 1 roku przed złożeniem wniosku prowadzą działalność rolną. Spis wszystkich warunków do spełnienia znajdziesz tutaj.

Fotowoltaika: ulgi i dotacje dla rolników

Oprócz AgroEnergii jako rolnik możesz skorzystać także z ulgi podatkowej na fotowoltaikę, czy programu Mój Prąd. Do tej listy można dopisać wiele lokalnych inicjatyw i form dotacji, które są stosowane tylko w określonych regionach, np. wybranych województwach. Możliwości jest sporo. Dobry „research” to podstawa. Jeśli możesz zaoszczędzić na start od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, warto zrobić rzetelne rozeznanie w temacie.

REKLAMA

Mikroinwertery dla rolnika

Które instalacje fotowotaiczne wybrać, gdy prowadzisz gospodarstwo rolne? To proste. Najlepiej te z mikroinwerterami. Dlaczego?

Inwertery to serce każdej instalacji. To właśnie te urządzenia przetwarzają pozyskaną przez panele energię na prąd, który finalnie trafia do Twoich gniazdek elektrycznych. Bez nich fotowoltaika nie może istnieć.

Dawniej w pierwszych instalacjach fotowoltaicznych w Polsce stosowano inwertery centralne lub stringowe. Te osiągały jednak ogromne napięcie (nawet 1000 woltów!), co stanowiło duże zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców domu oraz szkodziły sprawności całej instalacji elektrycznej.

W krajach, które od dawna korzystają z rozwiązań fotowoltaicznych standardem są mikroinwertery. Mniejsze urządzenia o niższym napięciu (do 60 woltów), które mają o wiele dłuższą gwarancję – nawet 20 lat. Jeśli szukasz dostawcy fotowoltaiki dla rolnika, dowiedz się, czy projektowane i uruchamiane przez wybraną firmę instalacje powstawały w oparciu o mikrofalowniki.

Fotowoltaika dla rolnika – czy warto?

Niższe, a nawet bliskie zera rachunki za energię elektryczną, pro-ekologiczna postawa i życie w zgodzie z naturą, spokój i bezpieczeństwo z najnowszymi technologiami w świecie fotowoltaiki w Twoim gospodarstwie rolnym, a także dodatkowe ulgi i dotacje na fotowoltaikę dla rolników. Te i wiele innych argumentów przemawia za tym, by na Twoim dachu już niebawem pojawiły się panele fotowoltaiczne. Policz sam, czy warto w to inwestować, albo…

Darmowa wycena i projekt instalacji fotowoltaicznej dla rolników

…skorzystaj z bezpłatnej pomocy ekspertów Stilo Energy.

Napisz do Stilo Energy już dziś i otrzymaj ZA DARMO rzetelną i obiektywną wycenę, audyt energetyczny i projekt instalacji fotowoltaicznej, dopasowany do Twoich potrzeb, historii zużycia prądu i planów rozwoju gospodarstwa. Dopiero po dokładnej analizie i obliczeniach zdecydujesz, czy fotowoltaika to dobra inwestycja dla Ciebie. Brzmi jak plan? Więc warto to sprawdzić! To nic nie kosztuje!

artykuł sponsorowany