Obecne ceny paneli słonecznych

Obecne ceny paneli słonecznych
Jeremy Levine Design, flickr cc-by-2.0

Jak wyglądają obecnie ceny paneli krystalicznych i cienkowarstwowych? Jakie różnice w cenach występują w zależności od kraju ich pochodzenia? {więcej}

Popyt na panele PV jest obecnie podtrzymywany w dużej mierze przez rynek niemiecki, na którym inwestorzy zabrali się do realizacji nowych projektów – mimo obniżenia stawek feed-in tariffs z początkiem 2012 roku. Aktywność ta wynika w dużej mierze z obaw, że rząd niemiecki po raz kolejny znacząco ograniczy wsparcie dla operatorów systemów fotowoltaicznych, co może się stać jeszcze w

Na dalszy spadek cen modułów fotowoltaicznych obecnie największy wpływ mają chińscy producenci zaliczani do grupy Tier-2. Sprzedawane przez nich moduły krystaliczne kosztują już średnio poniżej 1€/W, podczas gdy chińscy producenci zaliczani do grupy Tier-1 sprzedają swoje moduły za niewiele ponad 1€/W – niemieccy producenci takie ceny są w stanie zapewnić tylko przy dużych zamówieniach.

REKLAMA
REKLAMA

Według pvXchange, ceny modułów krystalicznych kształtują się następująco w zależności od kraju pochodzenia:

– producenci z Niemiec: 1.10-1.43€/W

– producenci z Japonii/Korei: 1.05-1.36€/W

– producenci z Chin i Tajwanu: 0.80-1.04€/W

Oprócz modułów krystalicznych, w dalszym ciągu spadają również ceny modułów cienkowarstwowych. Możemy je kupić obecnie za 0.6-0.7€/W.

Czytaj więcej o prognozach dotyczących cen paneli fotowoltaicznych w 2012 roku na Gramwzielone.pl w artykule: Ceny paneli solarnych w 2012 r.