Ceny fotowoltaiki na starszym budynku mieszkalnym – jakich się spodziewać?

Ceny fotowoltaiki na starszym budynku mieszkalnym - jakich się spodziewać?

Jakie są najlepsze panele fotowoltaiczne na rynku? Ile kosztuje fotowoltaika do starszych budynków mieszkalnych? Sprawdź koszt fotowoltaiki oraz dowiedz się, co wpływa na końcową cenę zakupu całej instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika jest jedną z najciekawszych innowacji na rynku, dzięki której można wytwarzać prąd elektryczny z promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne dokonały prawdziwej rewolucji, pozwalając na ogromne oszczędności oraz możliwość wykorzystywania źródeł odnawialnych w domach jednorodzinnych.

Fotowoltaika ceny w starym budownictwie. O czym warto wiedzieć?

REKLAMA

Montaż paneli fotowoltaicznych stał się popularny w całej Polsce. W ciągu kilku lat zauważyć można, jak dużo paneli słonecznych pojawiło się zarówno w nowych, jak i starych budynkach mieszkalnych. W ramach modernizacji starszych domów ludzie wymieniają już nie tylko instalację gazową czy elektryczną, stawiając na nowoczesne rozwiązania technologiczne. W starszych budynkach coraz częściej obserwuje się bowiem modernizację ogrzewania, gdzie właściciele decydują się na zainstalowanie urządzeń zasilanych z fotowoltaiki na dachu. Okazuje się, że montaż paneli słonecznych w starszym domu jest niezwykle korzystny dla domowników.

Zalety paneli fotowoltaicznych wykorzystać można nawet w bardzo starym domu. Warto wiedzieć, że ogrzewanie starszych budynków kiepskim rodzajem izolacji jest dziś mało ekonomiczne – a już na pewno niezgodne z aktualnymi normami. W nowoczesnych budynkach, które są bardziej szczelne od domów budowanych dawniej, zapotrzebowanie na energię jest mniejsze. Właśnie dlatego, aby osiągnąć podobną do nowych normę, starsze budynki mieszkalne wymagają termomodernizacji. Najlepszym sposobem na ekonomiczne i oszczędne ogrzewanie jest instalacja elektrycznych urządzeń grzewczych zasilanych z fotowoltaiki. Jeśli jesteś ciekawy, jaka jest średnia cena paneli fotowoltaicznych w starym budynku, koniecznie sprawdź informacje na portalu KB.

Cena paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych co warto wiedzieć?

Najlepsze panele fotowoltaiczne monokrystaliczne złożone są z tzw. monokrystalicznych kryształów. Takie panele wykazują dużą skuteczność i są bardzo wydajne – nie ma więc nawet konieczności, aby instalować fotowoltaikę na całym poszyciu dachu. Z pomocą jednego tylko panelu słonecznego można uzyskać nawet około 500 W mocy. Koszt fotowoltaiki monokrystalicznej na starszym budynku mieszkalnym zależeć będzie głównie od wielkości całej instalacji, mocy paneli, a także ich modelu.

REKLAMA

Warto pomówić teraz o kosztach, ponieważ głównie od nich zależy cała fotowoltaika. Cena za pojedynczy moduł monokrystaliczny może wynieść od 500 do nawet 1800 zł. Można więc łatwo oszacować, że cena paneli fotowoltaicznych tego typu na całym dachu wyniesie – w zależności od łącznej mocy – nawet do 50 000 zł. Ostateczny koszt zależeć będzie także od tego, w jakim stanie jest dach budynku mieszkalnego. Może bowiem okazać się, że aby zainstalować na nim panele słoneczne, trzeba będzie najpierw… naprawić dach.

Montaż paneli fotowoltaicznych polikrystalicznych ile to kosztuje?

Panele polikrystaliczne różnią się od monokrystalicznych pod względem sprawności. W przypadku monokrystalicznych jest to nawet ponad 20% sprawności, a jeśli chodzi o polikrystaliczne, ich sprawność jest niższa. Różnica pod względem produktywności jest może niewielka, ale pod względem ceny obu rodzajów paneli… znacząca. Jeśli okaże się, że trzeba będzie zamontować instalację fotowoltaiczną na całym dachu starszego budynku mieszkalnego, korzystniej finansowo wypada kupić panele polikrystaliczne.

Ile kosztuje fotowoltaika polikrystaliczna w starych domach? Szacuje się, że za panele słoneczne tego rodzaju należy zapłacić od 15 tysięcy wzwyż za cały komplet. Ostateczny koszt fotowoltaiki zależeć będzie oczywiście od jakości paneli, a także rozmiaru instalacji na dachu budynku. Czy można kupić fotowoltaikę jeszcze taniej? Owszem, alternatywną opcją są zawsze panele amorficzne, jednak rzadko kto się dziś na nie decyduje ze względnu na niższą wydajność. 

Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę w starszym domu?

Polacy coraz częściej decydują się na instalacje fotowoltaiczne w swoich domach – również w tych starszych. Jednym z najważniejszych powodów inwestycji w panele fotowoltaiczne jest fakt, że z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Co za tym idzie, wzrastają również ceny za prąd. Wprowadzono także tzw. opłatę mocową, która doliczana jest do opłaty taryfowej. Koszty rosną, a fotowoltaika jest doskonałym sposobem, aby uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu.

Dlaczego warto dziś zdecydować się na montaż fotowoltaiki? Ponieważ ceny instalacji fotowoltaicznych spadają – konkurencja na rynku wciąż się powiększa, więc producenci chcą niższymi cenami przekonać do siebie nowych klientów. A co przemawia za inwestycją w fotowoltaikę do starszych domów? Otóż brak konieczności posiadania ogromnej kotłowni czy zbierania i składowania opału, jak robiło się to dawniej – jeśli zdecydujemy się np. na ogrzewanie pompą ciepła zasilaną z fotowoltaiki. Panele fotowoltaiczne to zatem efektywność ekonomiczna i… ekologia!

artykuł sponsorowany