Prosumenci w Australii pokryli 100 proc. miksu energetycznego

Prosumenci w Australii pokryli 100 proc. miksu energetycznego
SolarCity

Australijski rynek energetyki prosumenckiej nie przestaje zaskakiwać. Ogromna skala inwestycji w dachowe instalacje fotowoltaiczne sprawiła, że w jednym z australijskich stanów produkowana przez nie energia całkowicie wypełniła lokalny miks energetyczny.

Stan Australia Południowa stał się pierwszym energetycznym rynkiem w gigawatowej skali, w którym bieżące zapotrzebowanie na energię zostało pokryte w całości przez dachowe instalacje fotowoltaiczne.

W ostatnią niedzielę przez kilkanaście minut dachowe elektrownie fotowoltaiczne obniżyły tam do zera zapotrzebowanie na energię z innych źródeł wytwarzania.

REKLAMA

Australijski operator rynku energetycznego Australian Energy Market Operator (AEMO) potwierdził, że w ciągu 15 minut, około godziny 12.25-12.40 lokalnego czasu, generacja z dachowej fotowoltaiki, wspomagana w mniejszym stopniu naziemnymi, małymi elektrowniami fotowoltaicznymi, obniżyła zapotrzebowanie na moc w stanowym systemie energetycznym Australii Południowej maksymalnie do minus 38 MW o godzinie 12.35.

Taka sytuacja jest jednak sporym wyzwaniem dla operatora lokalnego systemu energetycznego, który ze względów bezpieczeństwa musi utrzymać w ruchu minimalne, określone moce generatorów synchronicznych – elektrowni gazowych czy uruchomionych ostatnio synchronicznych kondensatorów. Konieczna jest też możliwość eksportu nadwyżek energii – w przypadku Australii Południowej taką możliwość zapewnia połączenie energetyczne ze stanem Wiktoria.

Australia Południowa może pochwalić się rekordowym udziałem energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej w swoim miksie energetycznym, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł ponad 60 procent.

Duży udział zależnych pogodowo źródeł OZE sprawiał już jednak problemy operatorowi lokalnego systemu energetycznego, które miały miejsce w sytuacji wzmożonej pracy elektrowni fotowoltaicznych pracujących z mocą przekraczającą zapotrzebowanie odbiorców – i gdy z powodu awarii międzystanowej sieci nie można było wysyłać nadwyżek energii do Wiktorii. Doszło wówczas do wyłączenia części dachowej fotowoltaiki. 

Cel stanowej strategii energetycznej to zwiększenie udziału OZE do roku 2030 do poziomu 100 procent. Jednak jak ocenia australijski portal RenewEconomy, taki poziom może zostać osiągnięty wcześniej, zwłaszcza, gdy w roku 2025 zostanie uruchomione nowe połączenie energetyczne ze stanem Nowa Południowa Walia.

REKLAMA

Miks energetyczny Australii Południowej w dniu 21 listopada 2021 r. Źródło: AEMO.

Australia to obecnie najlepiej rozwinięty rynek energetyki prosumenckiej na świecie. Na koniec 2020 roku ten kraj osiągnął rekordową wartość mocy zainstalowanej w fotowoltaice na mieszkańca, wynoszącą 810 W na osobę. 

W 2020 roku w Australii liczącej niecałe 26 miliona mieszkańców uruchomiono instalacje fotowoltaiczne o mocy 4,5 GW, natomiast w pierwszej połowie 2021 r. miały powstać instalacje o mocy 3 GW – w tym około 1,8 GW stanowiły instalacje uruchomione na dachach domów.  

Obecnie moc elektrowni fotowoltaicznych w Australii wynosi już około 23 GW. Taki wynik zapewnia już niemal 2,9 mln instalacji PV.

Australijskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej APVI podaje, że już ponad 31 proc. domów jednorodzinnych w całym kraju jest wyposażonych w systemy fotowoltaiczne. W stanach Queensland i Australia Południowa ten odsetek przekracza 40 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.