URE podał średnią cenę energii. Jest istotna dla niektórych prosumentów

URE podał średnią cenę energii. Jest istotna dla niektórych prosumentów
Sendom

Obecny system rozliczeń prosumentów to nie tylko opusty, z których korzystają gospodarstwa domowe wprowadzające nadwyżki wytworzonej energii do sieci. Część prosumentów przedsiębiorców, którzy nie zdecydowali się na migrację do systemu opustowego może rozliczać się według średniej ceny energii z rynku hurtowego z minionego kwartału. URE podał właśnie taką cenę za trzeci kwartał 2021 r.

Przedsiębiorstwa posiadające mikroinstalacje fotowoltaiczne, które nie zdecydowały się na przejście do systemu opustów, gdy w wyniku zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii pojawiła się taka możliwość, mogą obecnie nadal sprzedawać energię po średniej cenie energii z rynku hurtowego z minionego kwartału.

W tym celu Urząd Regulacji Energetyki cyklicznie publikuje taką cenę, działając zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b) ustawy Prawo energetyczne.

REKLAMA

Algorytm obliczania średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym obejmuje sprzedaż energii elektrycznej (wolumen sprzedaży oraz wartość sprzedanej energii) realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej, tj. do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych, a także na giełdę energii.

Sprzedaż energii elektrycznej na rynek bilansujący nie jest uwzględniona ze względu na techniczny charakter tego segmentu rynku.

W przypadku skonsolidowanych pionowo grup kapitałowych do wyliczenia ceny jest brany pod uwagę wolumen sprzedaży energii elektrycznej i wartość jej sprzedaży do spółek obrotu poza grupę kapitałową oraz na giełdę energii.


REKLAMA

Kwartalna cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, mająca znaczenie dla prosumentów firmowych, którzy nie przeszli na opusty, w tym roku systematycznie rośnie.

Za pierwszy kwartał 2021 roku wynosiła jeszcze 243,71 zł/MWh i był to niższy poziom od kwartalnych cen z 2020 roku.

Później jednak cena obliczana zgodnie z art. 23 ustawy Prawo energetyczne rosła, a jak podał teraz Urząd Regulacji Energetyki, w minionym kwartale osiągnęła poziom 282,97 zł/MWh i – jak pokazują ostatnie wydarzenia na Towarowej Giełdzie Energii – w kolejnych kwartałach może być jeszcze wyższa.

Średnia cena kwartalna z wcześniejszego kwartału według zgłoszonych wcześniej w tym roku pomysłów Ministerstwa Klimatu i Środowiska miała być również podstawą rozliczeń wszystkich prosumentów, który rozpoczną wytwarzanie energii po wygaszeniu systemu opustów.

Resort klimatu chciał początkowo, aby nastąpiło to 1 stycznia 2022 r., jednak ostatecznie nowy system rozliczeń prosumentów w formie tzw. net-billingu wejdzie w życie trzy miesiące później, a podstawą rozliczeń będzie – nie średnia cena z wcześniejszego kwartału, ale z poprzedniego miesiąca, co ma lepiej oddawać bieżące rynkowe realia.

Docelowo prosumenci, którzy nie zgłoszą przyłączenia mikroinstalacji do 31 marca 2022 r. i tym samym nie zdążą wejść do systemu opustów, mają być rozliczani według ceny godzinowej. Zmiana w tym zakresie ma nastąpić w połowie 2024 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.