Portfel projektów Projekt Solartechnik przekroczył 1,5 GW

Portfel projektów Projekt Solartechnik przekroczył 1,5 GW
Maciej Marcjanik

Jeden z najstarszych deweloperów i wykonawców elektrowni fotowoltaicznych w Polsce, firma Projekt Solartechnik, zbudowała portfel projektów PV o mocy przekraczającej 1,5 GW. W organizowanych przez Urząd Regulacji Energetyki aukcjach w 2021 roku spółka zakontraktowała sprzedaż energii dla instalacji o mocy 175 MW.

Doświadczenie w budowie, rozwoju i zarządzaniu farmami słonecznymi Projekt Solartechnik zyskał m.in. w Niemczech, Francji czy Rumunii, a w ostatnich latach firma rozbudowuje własny portfel projektów PV.

W maju ubiegłego roku większościowy pakiet akcji w Projekt Solartechnik przejął Famur.  

REKLAMA

Utworzona przez Famur w celu rozwoju projektów fotowoltaicznych spółka Famur Solar objęła 51 proc. udziałów w Projekt-Solartechnik poprzez zakup dotychczasowych akcji od założyciela firmy Macieja Marcjanika i objęcie nowych akcji za kwotę około 48 mln zł. 

– Od 10 lat wpieramy rozwój sektora fotowoltaiki w kraju. W 2015 roku wybudowaliśmy ponad 50 proc. wszystkich instalacji PV na terenie Polski. Branżę obecnie cechuje dynamiczny wzrost, my także nie zamierzamy zwalniać tempa. W ubiegłym roku otworzyliśmy biuro w Dreźnie, a w planach mamy dalszą ekspansję w Europie. Partnerstwo z rodzinną firmą inwestycyjną TDJ i Grupą FAMUR wzmacnia naszą pozycję w kraju i za granicą – mówi Maciej Marcjanik, prezes Projekt Solartechnik.

– Tworząc grupę Projekt Solartechnik postawiliśmy na kompleksową ofertę, a dywersyfikację kompetencji odzwierciedlają spółki celowe odpowiedzialne za poszczególne obszary – dodaje.

REKLAMA

Z właścicielami gruntów zainteresowanych ich dzierżawą oraz osobami i przedsiębiorstwami planującymi zakup gotowej farmy fotowoltaicznej współpracuje firma Projekt Solartechnik Development.

– Dzierżawimy grunty od osób prywatnych, firm i samorządów. Skupujemy i rozwijamy projekty fotowoltaiczne. Mamy partnerów, którzy zaczynali współpracę z nami od dzierżawy gruntów pod budowę farmy solarnej, a obecnie inwestują już w same farmy, stając się ich właścicielami – mówi Adam Goj, wiceprezes ds. handlowych Projekt Solartechnik Development.

– Tak szeroki portfel projektów bezpośrednio przekłada się na rozszerzenie grupy naszych klientów. Dajemy możliwość lokowania kapitału w odnawialnych źródłach energii poprzez zakup gotowych elektrowni solarnych. Firmom chcącym stale obniżyć koszty energii elektrycznej oferujemy nie tylko budowę instalacji PV, ale również sprzedaż energii w formule PPA (Power Purchase Agreement) – dodaje.

Od 2018 roku Projekt Solartechnik bierze udział w organizowanych przez URE aukcjach dla odnawialnych źródeł energii. W ubiegłorocznych aukcjach firma zakontraktowała projekty PV o mocy 175 MW, co jest rekordem w dotychczasowej działalności Projekt Solartechnik.

– Obecnie budujemy farmy fotowoltaiczne o mocy 134,4 MW. Warunki przyłączenia uzyskały już kolejne projekty o łącznej mocy przekraczającej 500 MW. Na etapie rozwoju posiadamy projekty o mocy 1317 MW, co oznacza, że krajowy portfel projektów PV zarządzany przez Projekt Solartechnik przekroczył 1,5 GW – dodaje Błażej Brasse, wiceprezes ds. technicznych Projekt Solartechnik Development.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.