Włochy: właściciele systemów fotowoltaicznych rezygnują z dopłat

Włochy: właściciele systemów fotowoltaicznych rezygnują z dopłat
T-solar press

{więcej}Sektor fotowoltaiczny we Włoszech wkracza w erę grid-parity, a właściciele systemów fotowoltaicznych w tym kraju zaczynają rezygnować z dopłat, ponieważ bardziej opłaca im się konsumować produkowaną energię lub sprzedawać ją na rynku. 

Jak ocenia na łamach PV Tech Valerio Senatore z włoskiego oddziału portugalskiej fimy Martifer Solar, właściciele farm fotowoltaicznych we Włoszech będą rezygnować z dopłat do sprzedaży energii słonecznej przyznanych im w ramach włoskiego systemu taryf gwarantowanych we włoskiej ustawie energetycznej – tzw. Conto Energia. W zamian wybiorą kontrakty na sprzedaż energii w ramach tzw. Power Purchase Agreements (PPA), sprzedając energię po cenach rynkowych. 

Ze względu na zanotowany w ostatnich latach spadek kosztów produkcji energii z PV oraz relatywnie wysokie nasłonecznienie we Włoszech, produkcja energii słonecznej w tym kraju wchodzi w tzw. grid parity, czyli jej koszty równoważą się z kosztami zakupu energii z sieci. 

REKLAMA

Martifer Solar szacuje, że w tym roku we Włoszech powstanie ok. 1 GW systemów fotowoltaicznych, z czego 30-40% nie będzie korzystać z dopłat. 

REKLAMA

– Rynek idzie w kierunku dachowych systemów fotowoltaicznych produkujących energię na potrzeby własne właścicieli. (…) Drugi kierunek, który może rozpocząć się być może na początku przyszłego roku, to powstawanie pierwszych naziemnych farm fotowoltaicznych, których właściciele będą podpisywać umowy PPA – ocenia Valerio Senatore z Martifer Solar. 

Przedstawiciel Martifera ocenia, że rynek włoski nie powróci do tempa rozwoju z 2011 r., kiedy był napędzany przez wysokie taryfy gwarantowane, ale w dalszym ciągu może rozwijać się w dobrym tempie. 

Niedawno Martifer zainstalował jedną z największych dachowych instalacji fotowoltaicznych we Włoszech, która nie będzie korzystać z systemu dopłat. Czytaj więcej na ten temat w artykule: Ikea uruchamia kolejną dachową instalację fotowoltaiczną. Poza systemem dopłat.

gramwzielone.pl