Najnowsze technologie w modułach PV. Webinar PV Magazine

Najnowsze technologie w modułach PV. Webinar PV Magazine
Marcin Jedrachowicz

7 czerwca 2022 r. odbędzie się webinar PV Magazine „Moduły fotowoltaiczne TOPCon typu N podbijają polski rynek fotowoltaiczny”. W wydarzeniu wezmą udział Marcin Jedrachowicz, kierownik sprzedaży na Europę Wschodnią z firmy JinkoSolar, Marcin Ślęzak, Chief Commercial Officer w Menlo Electric i Kamil Sankowski, członek zarządu firmy Polenergii. Moderatorem webinaru będzie Piotr Pająk, redaktor naczelny Gramwzielone.pl. O najnowszych trendach na rynku fotowoltaicznym rozmawiamy z Marcinem Jedrachowiczem.

JinkoSolar działa na polskim rynku energii słonecznej od kilku lat. Jak w tym czasie zmienił się polski rynek fotowoltaiczny?

Marcin Jedrachowicz: Z całą pewnością rynek fotowoltaiczny w Polsce zmienia się w dobrym kierunku. Inwestorzy są coraz lepiej wyedukowani oraz coraz bardziej stawia się na jakość dobieranych komponentów czy samego montażu. W branży pracuje coraz więcej osób, wiele z nich zdobyło gigantyczne doświadczenie w ciągu ostatnich kilku dynamicznych lat.

REKLAMA

Chyba nie mamy wątpliwości, że przed nami jeszcze wiele lat stabilnego rozwoju i że fotowoltaika już teraz stała się jednym z istotnych sektorów gospodarki.

Czym różni się polski rynek energii słonecznej od innych rynków europejskich? Jakie są jego szczególne cechy?  

– Schematy panujące na polskim rynku w branży fotowoltaicznej aż tak bardzo nie różnią się od tego, co widzimy w Europie Zachodniej. Na pewno należy zwrócić uwagę na tempo wzrostu, które w ciągu ostatnich dwóch lat utrzymywało się w europejskim TOP3-4. Mamy też największą liczbę pracowników zatrudnionych w tym sektorze w całej Unii.

Z punktu widzenia producenta modułów niestety jest to też rynek z największą presją cenową, ale widzimy, że to też się zmienia wraz z dojrzewaniem branży.

Polski rynek fotowoltaiczny zaczyna odchodzić od systemów wsparcia. Jakie będzie to miało konsekwencje dla branży PV?

– W wielkoskalowej fotowoltaice dzieje się to na naszych oczach. Obecnie coraz mniej inwestorów jest zainteresowanych systemem aukcyjnym z powodu znacząco wyższych cen energii na giełdach. Przy szybko rozwijającej się technologii inwestorzy są w stanie z każdym rokiem realizować projekty zapewniające coraz to niższe LCOE i skutecznie konkurować z energetyką konwencjonalną.

Rynek prosumencki rządzi się zupełnie innymi prawami, niemniej długofalowo w otoczeniu ryzyk geopolitycznych oraz rosnących cen energii wszyscy są zgodni, że popyt na instalacje musi się utrzymać pomimo zmiany z net-meteringu na net-billing.

Jakiego rodzaju wyzwania i możliwości mogą pojawić się w bliższej i dalszej przyszłości? 

– Oczywiście dużo się mówi o wyzwaniach w związku z rozbudową oraz stabilizacją sieci, wyzwania są stawiane też przed rządzącymi, aby ustawodawstwo podążało za wymaganiami rynku.

Ze strony producenta modułów postawiliśmy sobie na celu dostarczenie rozwiązań, które pozwolą wyprodukować więcej energii elektrycznej i zwiększyć opłacalność instalacji, dlatego bardzo szybko przechodzimy transformację z modułów opartych na ogniwach mono PERC do rozwiązań typu N-type TOPCon.  

REKLAMA

Czy JinkoSolar widzi więcej możliwości dla własnego rozwoju na polskim rynku w nadchodzących latach? 

– Utrzymując światowego lidera wśród producentów modułów fotowoltaicznych, obserwujemy czego potrzebuje rynek i poszerzamy swoja ofertę. Już niedługo będziemy widzieli w Polsce nie tylko tradycyjne moduły Jinko, ale też specjalistyczne rozwiązania BIPV oraz magazyny energii i falowniki. Obecnie skala instalacji tych rozwiązań jest mała, ale będą one zyskiwać na popularności.

Jakie są aktualne trendy cenowe modułów i ich komponentów? Czy może Pan podać krótkoterminową prognozę dotyczącą cen modułów PV?

– Cena modułów uzależniona jest od wielu czynników. W największym stopniu wpływa na nią cena krzemu, z którego produkowane są wafle, a następnie ogniwa. Obecnie jest ona na historycznie najwyższych poziomach. Oczywiście nie bez znaczenia jest duży popyt oraz ostatnie problemy związane z lockdownem w Chinach. Oczekujemy, że do końca tego roku ceny pozostaną stabilne i ciężko oczekiwać znaczących spadków.

Patrząc długoterminowo, ze względu na plany pojawienia się znaczących zasobów krzemu w gospodarce, nie oczekujemy też dalszych znaczących wzrostów. Niestety historia potrafiła nas w tym prognozach już nie raz zaskoczyć, dlatego bezpieczniej jest nie zakładać spadków, natomiast skupić się na optymalizacji projektów, aby nawet przy wyższych cenach efekt ekonomiczny był akceptowalny.

Czy może Pan powiedzieć więcej o perspektywach technologii: PERC/TOPCon, HJT?

– Cały czas rynek zdominowany jest przez standardowe moduły mono PERC. Oczywiście powoli obserwujemy przesuwanie się w kierunku modułów N-type. W momencie, gdy moduły HJT pozostają produktem premium (o znacząco wyższej cenie), moduły TOPCon wchodzą do codziennej oferty, zwiększając swój udział.

Oczekujemy, że do samej Polski już w 2022 roku dostarczymy ponad 200 MW modułów N-type TOPCon. Od przyszłego roku praktycznie staramy się nie oferować już innych rozwiązań.

Rejestracja na webinar jest bezpłatna.

Webinar będzie prowadzony w j. polskim. 

Zarejestruj się >> 


artykuł sponsorowany