Agrofotowoltaika pomocna w bioróżnorodności

Agrofotowoltaika pomocna w bioróżnorodności
Corab

Nowoczesne rolnictwo stało się jednym ze znaków rozpoznawczych polskiej gospodarki. Branża agro stale się modernizuje i stawia na innowacje. Potrzebuje też energii elektrycznej, niezbędnej do sprawnego funkcjonowania. Corab S.A. wiodący europejski producent konstrukcji fotowoltaicznych przygotował rozwiązania skierowane do obszarów rolnych.

Jesteśmy entuzjastycznie nastawieni jeśli chodzi o wykorzystanie energii słonecznej w agro biznesie. W Polsce wystarczyłoby zagospodarować pod energię słoneczną zaledwie jeden procent areału łąk, aby podwoić obecne możliwości. Agroinstalacje mogą przynosić inny pozytywny skutek. Część produkcji roślinnej nie potrzebuje dużego nasłonecznienia. Systemy fotowoltaiczne mogą chronić produkcję rolną przed m.in. nadmiernym działaniem promieni słonecznych czy np. gradem – powiedział Piotr Markowski, prezes CORAB S.A. podczas prezentacji raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022” przygotowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej.

Rozwiązania dla mniejszych i większych gospodarstw

REKLAMA

Instalacje agrofotowoltaiczne to moduły PV umieszczone ponad uprawami na specjalnych stelażach – agrokonstrukcjach, które ograniczają promieniowanie słoneczne padające na rośliny i glebę. Pod panelami temperatura jest niższa niż temperatura otoczenia. Ograniczenie promieniowania zmniejsza też parowanie, przez co więcej wilgoci zostaje w glebie.

Przykładem takiego rozwiązania jest System Corab WS-A20. To konstrukcja fotowoltaiczna do mocowania modułów dedykowana dużym projektom rolniczym. Stanowi ochronę dla zwierząt i roślin oraz pozwala połączyć uprawę i hodowlę z pozyskiwaniem energii słonecznej. 

System opracowany przez inżynierów olsztyńskiej firmy wykonano ze stali o podwyższonej wytrzymałości, dodatkowo pokryty jest antykorozyjną powłoką Magnelis. Producent zadbał o odpowiednią stabilność konstrukcji, wprowadzając dodatkowe usztywnienia. System Corab WS-A20 prezentowany był podczas tegorocznych targów Intersolar w Monachium. Spotkał się z dużym zainteresowaniem inwestorów z krajów Unii Europejskiej.

REKLAMA

Do wzrostu roślin konieczne jest światło. Z tego względu instalacje są skonstruowane w taki sposób, aby część światła przepuszczać. Jest to realizowane przez odpowiednie ustawienie paneli i zastosowanie odpowiednich odstępów.

Nie tylko rośliny mogą być uprawiane pod panelami. Agrokonstrukcje spełniają swoje zadanie również przy hodowli zwierząt. Panele mogą być zamontowane na takiej wysokości, aby umożliwić ich wypas. Wykorzystując konstrukcje PV, inwestorzy muszą oczywiście zadbać jeszcze o źródła wody dla zwierząt oraz zasianie trawy i odpowiedniej roślinności.

Ciekawym produktem, który sprawdza się w obszarach rolnych, jest także System Corab WS-A10. To pionowa konstrukcja przeznaczona do modułów bifacjalnych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Grunty rolne to dobre miejsce, w którym można zastosować WS-A10. Wyposażając ten system np. w wydajne panele Encor, uzyskuje się interesujące rozwiązanie fotowoltaiczne. Montaż polegający na wbijaniu w grunt daje duże możliwości umiejscowienia konstrukcji na wybranym obszarze, tak aby dawała maksymalną satysfakcję z użytkowania energii słonecznej. Dodatkowo system może pełnić również rolę ogrodzenia.

W kontekście opłacalności ekonomicznej badania wykazują, że wytwarzana przez agrofotowoltaikę energia elektryczna może w znacznym stopniu podnieść wartość ekonomiczną gospodarstw rolnych, ze względu na poprawę efektywności użytkowania gruntów i wysokość plonów. Lepsze efekty mogą być szczególnie widoczne w cieplejszych obszarach, gdzie cień może chronić uprawy, obniżając temperaturę i zapobiegając nadmiernemu parowaniu wody z otoczenia.

Więcej informacja na temat wykorzystania fotowoltaiki w rolnictwie na stronie: corab.pl/agro


artykuł sponsorowany