Farma fotowoltaiczna – pomysł na dochodowy biznes

Farma fotowoltaiczna – pomysł na dochodowy biznes

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna, nie tylko w użytku domowym, ale również komercyjnym. Farma fotowoltaiczna to pomysł na biznes, który przyciąga uwagę coraz szerszego grona inwestorów. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu ceny paliw wywołanego między innymi sytuacją geopolityczną. Możliwość pozyskiwania darmowej energii ze światła słonecznego, a także jej sprzedaży z zyskiem sprawia, że odnawialnie źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Sprawdź, jakie wymierne korzyści może Ci dać inwestycja w farmę fotowoltaiczną.

Farma fotowoltaiczna – koszt instalacji

Farma fotowoltaiczna to obszar, na którym umieszczone są panele fotowoltaiczne. Z ilu elementów musi się składać, aby było to opłacalne rozwiązanie? Zwykle są ich tysiące. Pobierana energia odnawialna może być przetwarzana i wykorzystywana na miejscu, ale może również być przekazywana (jako prąd zmienny) do sieci energetycznej. Co więcej, można ją także gromadzić w magazynach energii, co jeszcze bardziej podnosi opłacalność inwestycji.

REKLAMA

Farmy fotowoltaiczne mogą powstawać na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku, po uzyskaniu decyzji obejmującej warunki zabudowy i warunki przyłączenia. Zawsze konieczne jest także otrzymanie pozwolenia na budowę.

Panele słoneczne muszą być umieszczone w odpowiedniej odległości od siebie, aby nie zacieniały się nawzajem. Dlatego przykładowo pod budowę farmy fotowoltaicznej, której moc to około 1 MW, nadają się działki o powierzchni około 2 ha i szerokości minimum 50 m. 

Im bardziej płaski teren, tym łatwiejszy montaż

Jeśli chcesz założyć farmę fotowoltaiczną, możesz to zrobić praktycznie w każdej części Polski. Intensywność promieniowania słonecznego jest podobna na obszarze całego kraju. Warto jednak wybierać tereny stosunkowo płaskie ze względu na łatwiejszy montaż i rozlokowanie poszczególnych paneli słonecznych.

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od jej wielkości. Osoby chcące zainwestować w elektrownię słoneczną mogą skorzystać z atrakcyjnych dofinansowań, pochodzących między innymi ze środków unijnych. Specjaliści z Erato Energy służą pomocą przy uzyskaniu najlepszych ofert.

Farmy fotowoltaiczne z magazynem energii

Magazyny energii to potężne akumulatory, które pozwalają na przechowywanie prądu wytworzonego przy użyciu odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu można go wykorzystywać także wtedy, gdy instalacja nie pracuje (czyli w nocy lub przy dużym zachmurzeniu). Można w ten sposób osiągnąć maksymalne zużycie wyprodukowanej przez farmę energii elektrycznej. Przy dużych instalacjach jest to szczególnie opłacalne. Magazyn energii to także całkowita niezależność i brak ryzyka zakłóceń oraz przeciążenia sieci energetycznej.

Farma fotowoltaiczna – ile można zarobić w ciągu roku?

REKLAMA

Kalkulacja zarobków jest niezbędna do tego, by oszacować termin zwrotu inwestycji w budowę instalacji fotowoltaicznej. W przypadku komercyjnej instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 MW średni okres zwrotu wynosi około ośmiu lat.

Farma fotowoltaiczna może funkcjonować co najmniej 15 lat – na tyle podpisywana jest umowa z URE w systemie aukcyjnym. Ten czas wynika z żywotności paneli słonecznych, które z czasem tracą swoją wydajność. Warto jednak podkreślić, że nowoczesne rozwiązania dążą do poprawy ich parametrów, a co za tym idzie, do przedłużenia okresu produkcji energii elektrycznej z maksymalną mocą.

Sprzedaż prądu w systemie aukcyjnym – na czym polega?

Wytwarzanie energii elektrycznej na szeroką skalę, czyli na przykład poprzez instalację fotowoltaiczną o znaczeniu komercyjnym, pozwala na prowadzenie sprzedaży prądu. Elektrownie słoneczne o dużej mocy mogą być zatem wykorzystywane jako opłacalny sposób na biznes.

Sprzedaż odbywa się na zasadach aukcji OZE, czyli przetargów. Mogą w nich brać udział producenci dysponujący infrastrukturą pozwalającą wyprowadzić energię elektryczną wytwarzaną przez odnawialne źródła energii do sieci przesyłowej lub mający taką instalację, ale jeszcze bez infrastruktury przesyłowej.

Aukcja OZE pozwala zatem sprzedawać energię elektryczną i na tym zarabiać.

Sprzedaż prądu w systemie aukcyjnym a PPA – na czym polega?

PPA pozwala właścicielom instalacji fotowoltaicznych na sprzedaż prądu poza aukcjami OZE. Jest to rozwiązanie korzystne między innymi dlatego, że jest niezależne od udzielanego wsparcia publicznego. PPA to umowa cywilnoprawna pomiędzy wytwórcą energii elektrycznej z instalacji OZE, np. właścicielem farmy fotowoltaicznej lub turbiny wiatrowej (sprzedawcą) a odbiorcą energii elektrycznej (kupującym). 

Takie kontrakty są umowami długoterminowymi, zawieranymi zwykle na minimum pięć lat. Są w nich precyzyjnie określone warunki, na jakich ma się odbywać sprzedaż prądu. Na rynku stosuje się różne typy PPA, w tym między innymi:

  • on-site,
  • near site direct wire,
  • off-site.

Różnica pomiędzy nimi jest uzależniona przede wszystkim od odległości miejsca wytwarzania prądu od lokalizacji odbiorcy. Polskie prawo jak dotychczas podchodzi liberalnie do kwestii PPA, dlatego warto to wykorzystać, produkując prąd z paneli fotowoltaicznych na dużą skalę.


artykuł sponsorowany