Maleje różnica w cenach paneli fotowoltaicznych PERC i TOPCon

Maleje różnica w cenach paneli fotowoltaicznych PERC i TOPCon
Jinko Solar

Na rynek fotowoltaiczny coraz śmielej wchodzą panele fotowoltaiczne z wydajniejszymi ogniwami w technologii TOPCon, które mogą wkrótce zastąpić na pozycji rynkowego lidera dotychczas stosowane powszechnie moduły z ogniwami PERC. Jak wynika z informacji od dystrybutora fotowoltaiki Menlo Electric, różnica w cenach tych dwóch typów paneli fotowoltaicznych maleje.

Moduły fotowoltaiczne z ogniwami wykonywanymi z użyciem technologii TOPCon są wydajniejsze od modułów z ogniwami PERC, które w ostatnich latach dominowały na rynku fotowoltaicznym.

Wśród zalet, które oferuje nowa technologia, jest wyższa sprawność konwersji energii słonecznej w energię elektryczną – przekraczająca na poziomie ogniwa już 25 proc. Ponadto na większą wydajność modułów z ogniwami TOPCon wpływa mniejsza degradacja z uwagi na słabsze oddziaływanie efektu LiD (poniżej 0,5 proc.) czy niższy współczynnik temperaturowy – wynoszący około 0,3%/°C – co oznacza lepszą produktywność wraz z nagrzewaniem się modułu niż w przypadku modułów z ogniwami PERC.

REKLAMA

Ponieważ technologia TOPCon dopiero wchodzi na rynek, a producenci dostosowują do niej pierwsze linie produkcyjne, ogniwa i moduły TOPCon były ostatnio droższe od powszechnie wykorzystywanej przez przemysł fotowoltaiczny technologii PERC. To jednak zaczyna się zmieniać. 

Moduły TOPCon zaczynają trafiać już także na polski rynek, a jak wynika z szacunków krajowego dystrybutora komponentów elektrowni fotowoltaicznych – Menlo Electric – różnica w cenach tych modułów i modułów bazujących na ogniwach TOPCon maleje.

– Na początku 2022 roku różnica pomiędzy modułami PERC a modułami z ogniwami TOPCon wynosiła około 2 eurocenty za Wp. W drugiej połowie roku różnica ta zmniejszy się do 1-1,5 eurocenta. Szacujemy, że w 2023 będzie to już zdecydowanie poniżej 1 eurocenta, co przełoży się na popularyzację produktów z technologią TOPCon – komentuje Marcin Zienkiewicz, Head of Procurement and Trading w Menlo Electric.

REKLAMA

Menlo Electric chce wkrótce oprzeć swoją ofertę na modułach TOPCon. – Począwszy od drugiej połowy 2022 roku, moduły TOPCon będą dystrybuowane na dużą skalę w Menlo Electric. W 2023 roku będzie to podstawa naszej sprzedaż – informuje Marcin Ślęzak, Chief Commercial Officer w Menlo Electric.

– Możemy zaobserwować coraz większą ilość modułów TOPCon w ofercie wiodących producentów modułów fotowoltaicznych. Dostawy, które są planowane w ciągu najbliższych miesięcy, są w dużej części zaplanowane już z uwzględnieniem modułów tego typu. Wierzymy, że w najbliższych latach moduły TOPCon całkowicie zastąpią moduły PERC – dodaje Marcin Zienkiewicz.

TOPCon szybciej niż HJT

Jednocześnie Menlo Electric sceptycznie podchodzi do możliwości szybkiej ekspansji konkurencyjnej technologii, która jest wskazywana jako następca technologii PERC – modułów z ogniwami wielozłączowymi (HJT).

Eksperci Menlo Electric podkreślają, że proces produkcji modułów HJT jest odmienny od produkcji modułów PERC i ich wdrożenie do produkcji wymaga budowy linii produkcyjnych od podstaw – a nie modyfikacji dotychczasowych procesów produkcyjnych jak w przypadku technologii TOPCon.

Z informacji od producentów wynika, że przekształcenie istniejących linii produkcyjnych w technologii PERC, których powstało wiele w ostatnich latach, na technologię TOPCon jest dużo łatwiejsze i mniej kosztowne. Sprawność modułów HJT jest w niewielkim stopniu wyższa. To sprawia, że produkcja paneli HJT w porównaniu do TOPCon jest mniej opłacalna, dlatego większość producentów decyduje się na korzystanie z tej drugiej technologii – ocenia Marcin Ślęzak.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.