Czym kierować się przy wyborze konstrukcji do budowy farm PV

Czym kierować się przy wyborze konstrukcji do budowy farm PV
Niczuk

Potencjał produkcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych w Polsce wynosi między 950-1150 kWh/m2. W ostatnich latach widać wyraźny wzrost w pozyskiwaniu tej energii – z 1,76 GW w 2020 r. do 10,22 GW w 2022 r. (dane ARE, lipiec 2022 r.). Wsparcie rządu, inwestycja, oszczędności przyczyniły się do rekordowego wyniku. Tendencja ta jest nadal wzrostowa, a ostatnie perturbacje z dostępnością dotychczasowych źródeł energii takich jak węgiel i gaz stworzą dodatkowy bodziec do postawienia na alternatywne, niezależne źródła pozyskania energii.

Szacuje się, że do 2025r. elektrownie słoneczne w Polsce osiągną moc 20GW, czyli dwukrotność stanu obecnego. 

System Rackta – nowa linia produktów w ofercie marki Niczuk

REKLAMA

Odpowiedzią na zainteresowanie i zapotrzebowanie rynku jest wprowadzenie przez firmę Niczuk linii produktów dedykowanych do budowania konstrukcji farm fotowoltaicznych. Panele generują energię, a całość instalacji potrzebuje solidnego, stabilnego podparcia. Przez ostatnie półtora roku firma Thale, właściciel marki Niczuk, lider techniki zamocowań w Polsce opracowywał system, którego podstawy opierały się na czterech prostych założeniach:

– stabilniejsza konstrukcja,
– mniejsza złożoność konstrukcji,
– prostota montażu,
– łatwe przeglądy serwisowe.

Zwieńczeniem tych prac jest wprowadzenie na rynek linii wyrobów pod nazwą Rackta. Jest to uniwersalny zestaw do budowy stabilnych i łatwych w montażu konstrukcji na gruncie, przeznaczonych do wielkopowierzchniowych farm i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Nasza oferta to trzy przekroje profili i zestaw elementów złącznych, które umożliwiają tworzenie wielu konfiguracji układu. Brak dodatkowych łączników mocno upraszcza pracę instalatora. Wymiary i otworowania profili zostały zaprojektowane w sposób, który pozwala na optymalizację liczby składowych systemu i swobodny dostęp do każdego punktu mocowania. Efektem jest prosty, błyskawiczny montaż. Takie rozwiązanie korzystnie wpływa również na eksploatację instalacji – jej serwis nie jest już skomplikowany.

Niczuk

Cechą charakterystyczną systemu Rackta jest stal wysokiej sztywności oraz śruby łączące o klasie plastyczności wyższej niż zazwyczaj stosowane na inwestycjach. Wpływa to na wzrost wytrzymałości i stabilności konstrukcji, która mając do 28 modułów fotowoltaicznych, może powstać już na sześciu podporach.

Antykorozyjność systemu Rackta zapewnia Magnelis®. Powłoka Magnelis® wystawiona na działanie czynników zewnętrznych tworzy opartą na cynku, magnezie i aluminium warstwę ochronną o dużej gęstości. To wyjątkowe pokrycie, zabezpiecza również docięte krawędzie i perforacje bez dodatkowych zabiegów. Inaczej mówiąc – to powłoka samoistnie odtwarzająca się.

Dodatkowo w ofercie firmy można znaleźć dedykowane klamry do nieinwazyjnego mocowania falownika. Co najważniejsze, linia Rackta spełnia wymagania prawne i projektowe dla konstrukcji stalowych stosowanych na rynek europejski.

REKLAMA

Nasze obliczenia i założenia sprawdziliśmy poprzez wykonania różnej konfiguracji prototypów konstrukcji oraz wszelkiego rodzaju testów, które potwierdziły nasze założenia w praktyce. Mniejsza liczba słupów i połączeń ułatwia uzyskanie jednolitej płaszczyzny stołu oraz wpływa na oszczędność czasu i pracy urządzeń oraz monterów. Konstrukcja jest stabilna, elementy są dobrze spasowane, montaż przebiega szybko i sprawnie. Jesteśmy pewni naszych rozwiązań, dlatego naszym klientom oferujemy aż 25-letnią gwarancję.

Niebawem w ofercie firmy pojawi się autorska aplikacja GoRackta ułatwiająca skompletowanie konstrukcji z możliwością bezpośredniego zamówienia elementów składowych. Aplikacja jest intuicyjna i niezwykle prosta w obsłudze. Każdy instalator z pomocą programu GoRackta wygeneruje pełną konstrukcję wg indywidualnych wymagań inwestora.

Przy zakupie dostępnych na rynku konstrukcji warto pamiętać o tym, że ważnym aspektem inwestycji w energię ze słońca jest wybór doświadczonego instalatora, posiadającego stosowne uprawnienia do wykonywania instalacji fotowoltaicznych. Jest to niezbędne do sporządzenia odpowiedniej dokumentacji powykonawczej, gwarancyjnej oraz wszelkich formalności związanych z ubezpieczeniem, jeżeli inwestor decyduje się na polisę.

Dział Doradztwa Technicznego Niczuk zawsze chętnie wspiera klientów w podejmowaniu kluczowych decyzji przy inwestycji w wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne.

Niczuk pracuje nad  rozwojem oferty Rackta o wszelkie rodzaje konstrukcji stosowanych przez instalatorów fotowoltaiki. To nie koniec pomysłów na wykorzystanie potencjału słońca, ponieważ rosnący rynek odnawialnych źródeł energii wciąż zaskakuje kolejnymi innowacjami.

Niczuk

Ponad 60-cioletnie doświadczenie marki Niczuk w branży mocowań, własny dział konstrukcyjny oraz projektowy, własna produkcja i kontrola jakości gwarantują bezpieczeństwo stosowania naszych produktów, powtarzalną jakość oraz dostępność wyrobów w 48 godzin od złożenia zamówienia.

Zapraszamy do współpracy z naszymi doradcami.
Doradztwo: racktadoradztwo@niczuk.pl
kom. +48 882 789 886
Zamówienia: racktazamowienia@niczuk.pl
kom. +48 884 203 544

Więcej na: www.niczuk.pl

 

artykuł sponsorowany