Finlandia wprowadza nowy system rozliczeń prosumentów

Finlandia wprowadza nowy system rozliczeń prosumentów
fot. Charlie Wilde/Pixabay

W efekcie uruchomienia na początku 2022 roku w Finlandii scentralizowanego systemu wymiany informacji dla detalicznego rynku energii elektrycznej – o nazwie Datahub – od 2023 roku każdy posiadacz fotowoltaiki w tym kraju będzie mógł rozliczać swoją instalację na podstawie net-meteringu.

Choć od 2021 roku operatorzy energetyczni na terenie Finlandii mają możliwość wprowadzenia net-meteringu jako mechanizmu rozliczeniowego, to większość z nich do tej pory tego zrobiła. Wiązało się to bowiem z bardzo wysokimi nakładami finansowymi na modernizację systemów informatycznych, które byłyby w stanie przetwarzać potrzebne informacje i rozliczać klientów.

Na początku 2022 roku Finlandia przyjęła nowy scentralizowany system wymiany informacji dla detalicznego rynku energii elektrycznej o nazwie Datahub, który zastąpił dotychczasowe przestarzałe systemy informatyczne 80 krajowych dystrybutorów. Konsekwencją tej zmiany ma być rozszerzenie net-meteringu na wszystkie systemy fotowoltaiczne już w 2023 roku.

REKLAMA

Jedną z głównych różnic pomiędzy starym system wymiany informacji a Datahub ma być to, że pierwotny system sczytywał dane w interwale godzinnym, a dane pomiarowe były udostępniane klientom i rynkom energii elektrycznej dopiero kolejnego dnia. Datahub ma zapewnić odczyt danych w odstępach 15-minutowych oraz bieżące przesyłanie informacji, co ma znacząco podnieść szczegółowość kalkulacji cen prądu.

REKLAMA


Finowie budują coraz więcej fotowoltaiki

Według danych jednego z fińskich operatorów energetycznych Lahti Energia w 2021 roku sumaryczna moc instalacji PV na koniec 2021 roku w Finlandii osiągnęła 395 MW, co stanowiło wzrost o 102 MW w porównianu z rokiem 2020. W Finlandii większość systemów fotowoltaicznych ma moc mniejszą niż 1 MW.

Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady łączna moc instalacji PV podłączonych do fińskiego systemu elektroenergetycznego wyniesie 12 GW. Pomóc w tym mają między innymi zachęty rządowe. Obecnie właściciele domów i przedsiębiorcy mogą liczyć na 25-proc. dofinansowanie do zakupu instalacji PV (40 proc. dla rolników).

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.