Tyle dotacji wypłacono z Mojego Prądu 4.0

Tyle dotacji wypłacono z Mojego Prądu 4.0
Pixabay

Minęło siedem miesięcy od rozpoczęcia naboru wniosków o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii w czwartej edycji programu Mój Prąd. Ostatnio NFOŚiGW ogłosił podwyższenie poziomów dofinansowania. Wyższą dotację będą mogli otrzymać też dotychczasowi wnioskodawcy. Ile osób złożyło do tej pory wnioski o dotacje, a ile otrzymało już środki z Narodowego Funduszu?

Nabór wniosków o dotacje na instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii elektrycznej lub ciepła, a także na domowe systemy zarządzania energią w czwartej edycji Mojego Prądu jest prowadzony od połowy kwietnia br.

Tegoroczna edycja Mojego Prądu nie cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem jak trzy poprzednie, mimo że można otrzymać w niej dotacje wynoszące w sumie nawet 20,5 tys. zł, jeśli wnioskodawca zdecyduje się na zakup – obok instalacji fotowoltaicznej (dotacja do 5 tys. zł) – także magazynu ciepła (do 5 tys. zł), magazynu energii elektrycznej (do 7,5 tys. zł) oraz systemu zarządzania energią (do 3 tys. zł).

REKLAMA

Wykorzystane 14 proc. budżetu 

Od 15 kwietnia do 23 listopada br. w czwartej edycji Mojego Prądu złożone zostały 22 333 wnioski na kwotę dofinansowania około 111,6 mln zł (budżet całego naboru wynosi 350 mln zł). Nie wszystkie wnioski zostały jednak zatwierdzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do 23 listopada urzędnicy NFOŚiGW zdążyli zweryfikować 18 484 wniosków o dofinansowanie, z których 14 823 zatwierdzono, 437 odrzucono, a pozostałe znajdowały się na różnych etapach oceny. W procedowaniu było 7017 wniosków, w tym 2195 zostało przekazanych do uzupełnienia.

Do 23 listopada wypłacono dotacje na konta 11 634 beneficjentów na łączną kwotę 50,68 mln zł.


REKLAMA

Nie trzeba czekać z wnioskiem

Zapowiedziane w ubiegłym tygodniu zmiany w programie zakładają podwyższenie poziomu dofinansowania na domową fotowoltaikę z 4 lub 5 tys. zł o 2 tys. zł, a także na magazyny energii elektrycznej, w przypadku których będzie można otrzymać już nie 7,5 tys. zł, ale nawet 16 tys. zł.

Wyższy poziom dofinansowania ma obowiązywać od 15 grudnia, a nabór w Moim Prądzie 4.0 zostanie przedłużony do końca pierwszego kwartału 2023 roku.

Osoby, które chcą pozyskać dotacje z Mojego Prądu, nie muszą jednak czekać ze złożeniem wniosku do połowy grudnia. NFOŚiGW zapowiedział, że osobom, które wcześniej złożyły wniosek, będzie przysługiwać wyrównanie zgodnie z nowymi zasadami.

– Z tymi wnioskodawcami będą podpisywane aneksy do umów zwiększające poziomy dofinansowań obowiązujące od 15 grudnia 2022 roku i będą dokonywane wypłaty różnicy w poziomach dofinansowań między dziś obowiązującymi a przewidzianymi zmianą – informuje Ewelina Steczkowska, rzecznik prasowy NFOŚiGW.

Czy będzie więcej pieniędzy?

NFOŚiGW informuje, że oprócz ogłoszonych ostatnio zmian w czwartej edycji Mojego Prądu nie przewiduje się obecnie kolejnych nowości. Narodowy Fundusz nie planuje zwiększenia dotychczasowego budżetu.

–  Na tę chwilę nie przewiduje się dalszych zmian w poziomach dofinansowania ani zakresie rzeczowym. Wprowadzona zostanie czwarta ścieżka dla wnioskodawców, którzy już otrzymali dofinansowanie dla PV w czwartej edycji, a chcieliby wystąpić po element dodatkowy – tak aby nie musieli wycofywać już wcześniej złożonych wniosków – informuje Ewelina Steczkowska.

NFOŚiGW ma już ponadto pracować nad przygotowaniem kolejnej edycji Mojego Prądu i nad zabezpieczeniem środków na jego realizację.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.