Polska na podium wśród największych rynków PV w Europie

Polska na podium wśród największych rynków PV w Europie
fot. Guillherme Schneider/Unsplash

Europejski rynek fotowoltaiczny w tym roku odnotował duży wzrost inwestycji. Spora w tym zasługa Polski, która poprawiła odnotowany przed rokiem rekord inwestycji w PV, dzięki czemu utrzymaliśmy się w trójce największych rynków solarnych w Europie.

W 2022 roku w Europie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 41,4 GW – wynika z najnowszego raportu europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe. To oznacza wzrost o 47 proc. względem mocy uruchomionej rok wcześniej. 

Największym europejskim rynkiem fotowoltaicznym w 2022 roku okazały się Niemcy. Kraj ten zainstalował elektrownie PV o mocy około 7,9 GW, czyli o 1,9 GW większej niż rok wcześniej. Druga w rankingu SolarPower Europe jest Hiszpania, gdzie w tym roku miały zostać uruchomione elektrownie PV o mocy 7,5 GW (wzrost o 2,7 GW r/r). 

REKLAMA

Na trzecim miejscu pojawiła się Polska ze wzrostem zainstalowanych mocy do 4,9 GW w porównaniu z 3,8 GW w poprzednim roku.

Kraje poza czołówką

Polska wyprzedziła Holandię, gdzie w tym roku powstały elektrownie słoneczne o mocy około 4 GW, czyli o 0,4 GW większej niż rok wcześniej. 

Piąta była Francja, która według SPE okazała się jedynym krajem Unii Europejskiej z mniejszym wolumenem zainstalowanej fotowoltaiki w 2022 roku niż rok wcześniej (2,7 GW wobec 2,8 GW). Kolejne miejsce zajęły Włochy, które zrealizowały instalacje fotowoltaiczne o mocy 2,6 GW, istotnie zwiększając poziom inwestycji w PV względem roku 2021 – wtedy na Półwyspie Apenińskim zainstalowano 0,9 GW.

Wyraźny wzrost inwestycji zanotowała też siódma Portugalia, gdzie zainstalowano 2,5 GW, czyli o 1,8 GW niż rok wcześniej.


Polska utrzyma podium? 

Analitycy SolarPower Europe zakładają, że w latach 2023–2026 pozycję lidera europejskiego rynku pod względem uruchamianych megawatów w fotowoltaice utrzymają Niemcy, instalując w tym czasie od 53,2 GW do 80,3 GW nowych mocy. Druga w prognozie SPE jest Hiszpania, która w tym okresie ma uruchomić nowe moce rzędu 39,2–63,9 GW. 

Polska ma utrzymać podium dzięki uruchomieniu instalacji fotowoltaicznych o mocy od 16,7 GW w scenariuszu minimum do 29,8 GW w scenariuszu maksimum. Dzięki temu moc fotowoltaiki w naszym kraju ma wzrosnąć do 2026 roku – w scenariuszu umiarkowanym – do 34,4 GW – w porównaniu do obecnie zaistalowanych mocy rzędu 11,5 GW.

REKLAMA

Pod względem łącznej zainstalowanej mocy w 2026 roku w Europie mają wyprzedzać nas Niemcy (131 GW), Hiszpania (77,7 GW), Włochy (45,5 GW), Holandia (37,2 GW) oraz Francja (34,9 GW). 

Fotowoltaika przekroczyła 1 TW. Wkrótce kolejny

We wcześniejszym raporcie poświęconym rozwojowi globalnego rynku fotowoltaicznego SolarPower Europe odnotował szybki wzrost globalnych mocy fotowoltaiki, które w ciągu ostatnich trzech lat uległy podwojeniu, przekraczając w drugim kwartale tego roku poziom 1 TW. 

Według analityków SPE w ciągu kolejnych trzech lat potencjał elektrowni fotowoltaicznych na świecie zostanie znowu podwojony. W 2025 roku ma wynosić 2,3 TW.

Jak wynika z raportu SPE, w 2021 roku fotowoltaika odpowiadała za ponad połowę oddanych do użytku globalnych mocy w energetyce odnawialnej. Sięgnęły one 302 GW i były o 4 proc. wyższe niż zainstalowane rok wcześniej. Z tego na PV przypadło 168 GW, czyli o ponad 70 GW więcej, niż wybudowali inwestorzy z rynku wiatrowego. 

Globalna dominacja Chin

W ostatnich latach globalne inwestycje w PV stale przyspieszały. O ile wzrost inwestycji w latach 2018–2019 wyniósł 13 proc., o tyle w kolejnym roku było to 19 proc., a w minionym roku – 21 proc.

W największym stopniu do wzrostu odnotowanego w 2021 roku przyczynił się globalny lider rynku fotowoltaicznego – zarówno pod względem budowy elektrowni PV, jak i produkcji ogniw oraz paneli – Chiny. W ubiegłym roku moc fotowoltaiki w tym kraju wzrosła o 54,9 GW, co jest wynikiem o 14 proc. lepszym niż osiągnięty w roku 2020. 

Na drugim miejscu były Stany Zjednoczone, gdzie – mimo aż 42-proc. wzrostu inwestycji r/r – w 2021 roku zainstalowano dwa razy mniej mocy w fotowoltaice niż w Chinach (27,3 GW wobec 19,2 GW rok wcześniej). Trzecie były Indie z wynikiem 14,2 GW wobec wyniku na poziomie 3,9 GW osiągniętego rok wcześniej. 

W zestawieniu największych rynków PV pod względem mocy oddanych do użytku w 2021 roku po Chinach (33 proc.), USA (16 proc.), Indiach (8 proc.) znalazły się Japonia, Australia i Niemcy (po 4 proc.), następnie Brazylia, Hiszpania i Korea Południowa (po 3 proc.), a na kolejnym miejscu była Polska z udziałem 2 proc. Taki wynik osiągnęliśmy dzięki zainstalowaniu w 2021 roku instalacji PV o mocy 3,8 GW, co oznaczało wzrost o 1,4 GW w stosunku do roku 2020.

Naszego kraju nie ma jednak nadal w czołówce największych rynków fotowoltaicznych na świecie pod względem łącznego zainstalowanego potencjału elektrowni PV – mimo wzrostu mocy fotowoltaiki w Polsce do niemal 8 GW na koniec ubiegłego roku (obecnie mamy zainstalowane już niemal 11,5 GW).

Na koniec 2021 roku, gdy całkowita moc fotowoltaiki na świecie wynosiła 940 GW, aż 33-proc. udział w tym wyniku miały Chiny, kolejne były Stany Zjednoczone (13 proc.), Japonia (8 proc.), Niemcy (6 proc.), Indie (6 proc.), Australia (3 proc.) oraz Włochy, Korea Południowa, Hiszpania i Wietnam (po 2 proc.).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.