GPC dostarczy ponad 120 GWh czystej energii producentowi przekąsek

GPC dostarczy ponad 120 GWh czystej energii producentowi przekąsek
fot. GPC

Specjalizująca się w budowie i obsłudze systemów PV oraz inwestycjach w OZE firma GoldenPeaks Capital (GPC) zawarła 12-letnią umowę z Mondelez International. Jej celem jest dostarczanie energii ze źródeł odnawialnych i zmniejszenie śladu węglowego zakładów Mondelez w Polsce.

W ramach umowy Virtual Power Purchase Agreement (VPPA) GoldenPeaks Capital będzie dostarczać na potrzeby Mondelez International rocznie około 126 GWh bezemisyjnej, odnawialnej energii elektrycznej. Będzie ona wytwarzana przez różne obiekty w Polsce o przewidywanej mocy szczytowej 109 MW.

Mondelez International to koncern spożywczy zajmujący się wytwarzaniem przekąsek i napojów. Firma postawiła sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w całym swoim łańcuchu wartości do roku 2050. Umowa z GPC ma się przyczynić do realizacji tego celu i pozwolić na zaoszczędzenie równowartości ponad 1 mln ton CO2 w okresie jej obowiązywania. W przybliżeniu zrównoważy ona ślad węglowy związany z zużyciem energii elektrycznej w zakładach Mondelez w Polsce.

REKLAMA

Ekspansja GoldenPeaks Capital

Dla GPC jest to już czwarta umowa VPPA zawarta w Polsce. Spółka w 2022 roku podpisała umowy PPA na energię słoneczną obejmujące 500 GWh i w roku bieżącym planuje zakontraktować ponad dwa razy większy wolumen.

GoldenPeaks Capital jest firmą specjalizującą się w budowie i eksploatacji systemów fotowoltaicznych i jednym z największych właścicieli systemów PV w Polsce i na Węgrzech. Jesienią 2022 roku zapowiedziała przejęcie w ciągu pół roku ponad 1 GW projektów fotowoltaicznych w naszym kraju. Zakupy na polskim rynku fotowoltaicznym GPC realizuje poprzez swoją spółkę zależną Spectris Energy.

REKLAMA

W sierpniu ubiegłego roku firma informowała o zakończeniu finansowania dwóch dużych projektów PV w naszym kraju: Foxtrot i Gamma – o mocy odpowiednio 86 MW i 90 MW. Inwestycja Foxtrot realizowana będzie w dziewięciu polskich województwach, a Gamma – w kolejnych sześciu.

– Obiekty te zlokalizowane są głównie w północno-zachodniej Polsce (województwo zachodniopomorskie i wielkopolskie) i są w dużej mierze podłączone do sieci Enea i Energa – odpowiedział na pytanie Gramwzielone.pl Siro Barino, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w GoldenPeaks Capital.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.