W Europie nadal powstają duże farmy fotowoltaiczne. Głównie w jednym kraju

W Europie nadal powstają duże farmy fotowoltaiczne. Głównie w jednym kraju
Conergy press

{więcej}Wydawałoby się, że okres budowy dużych farm fotowoltaicznych w Europie minął wraz z ograniczeniem wysokich dopłat do produkcji energii w tego rodzaju instalacjach. Najnowszy raport IHS Research pokazuje jednak, że w Unii Europejskiej nadal buduje się duże farmy fotowoltaiczne – jednak w większości tylko w Wielkiej Brytanii. 

Firma konsultingowa IHS Research wskazuje, że obecnie w Europie w realizacji jest około 7 GW naziemnych farm fotowoltaicznych, których uruchomienie powinno nastąpić w tym lub przyszłym roku. Z tego 69% powstaje w Wielkiej Brytanii.

Na Wyspach zainstalowano do tej pory ok. 2,7 GW instalacji solarnych, przy czym brytyjski potencjał PV szybko się zwiększa. 

REKLAMA

IHS wskazuje ponadto Francję jako drugi rynek obok Wielkiej Brytanii, na którym obecnie realizuje się najwięcej farm fotowoltaicznych w Europie. Francja posiada prawie 1 GW zatwierdzonych do realizacji naziemnych projektów fotowoltaicznych w ramach francuskiego systemu aukcyjnego. 

REKLAMA

Wielka Brytania powinna w tym roku wyprzedzić Niemcy na pozycji europejskiego lidera w budowie nowych naziemnych instalacji fotowoltaicznych. Wkrótce jednak wsparcie dla operatorów nowych farm fotowoltaicznych na Wyspach może zostać znacząco ograniczone. Nowy plan brytyjskiego rządu zakłada bowiem redukcję wsparcia dla naziemnych farm PV od kwietnia 2015 r.

Można oczekiwać, że w obliczu planowanych cięć deweloperzy farm solarnych na Wyspach będą spieszyć się z oddawaniem do użytku swoich projektów – aby w ten sposób pozostać w „starym”, hojnym systemie dopłat. To może prowadzić do dużego tempa wzrostu potencjału brytyjskiego sektora PV, którego możemy być świadkami w najbliższych miesiącach.

Niemcy, które w ubiegłych latach przodowały w budowie dużych naziemnych instalacji fotowoltaicznych, wycofały się z dopłacania do nowych inwestycji tego typu, a możliwość budowy farm PV została administracyjnie ograniczona. Właściciele nowych farm solarnych, które obecnie powstają w Niemczech, coraz częściej sprzedają energię na wolnym rynku, m.in. na podstawie umów PPA podpisywanych z lokalnymi operatorami energetycznym czy podmiotami gospodarczymi bezpośrednio kupującymi konsumowaną energię. 

gramwzielone.pl