Niemcy zapowiadają boom na magazynowanie energii

Niemcy zapowiadają boom na magazynowanie energii
thetimchannel, flickr cc

Niemiecka agencja rządowa handlu i inwestycji Germany Trade & Invest (GTAI) prognozuje szybki rozwój rynku magazynów energii mających zastosowanie w domowych systemach fotowoltaicznych. – Następuje zbieg szeregu czynników, które doprowadzą do boomu na niemieckim rynku magazynowania energii z PV – zapowiada Tobias Rothacher z GTAI. 

GTAI poinformowało, że w ramach „cichej rewolucji” w najbliższych latach w Niemczech zostanie zainstalowanych kilkadziesiąt tysięcy magazynów energii. Według GTAI, na koniec ubiegłego w Niemczech było ok. 6 tysięcy tego typu urządzeń, a do 2018 r. ich liczba może wzrosnąć do 100 tysięcy. 

GTAI podkreśla, że na rozwój rynku magazynów energii wpływ będzie mieć przede wszystkim rozwój rynku fotowoltaicznego i ograniczanie dopłat do sprzedaży energii słonecznej do sieci. To – zdaniem GTAI – będzie skłaniać niemieckich właścicieli systemów PV do wykorzystania produkowanej energii na własne potrzeby, co staje się już teraz bardziej opłacalne niż sprzedaż energii do sieci. 

REKLAMA
REKLAMA

– Wraz ze spadkiem kosztów baterii właściciele systemów PV będą mogli magazynować nadwyżki produkowanej energii zamiast sprzedawania jej do sieci po niższych cenach w dzień  i odkupowania jej drożej w nocy – komentuje GTAI. 

Obecnie niemiecki rząd wspiera rozwój rodzimego przemysłu magazynowania energii z PV dzięki uruchomionym w ubiegłym roku dopłatom do zakupu domowych magazynów energii. Czytaj więcej o dotychczasowych efektach tego programu w artykule: Niemcy: efekty dopłat do zakupu domowych magazynów energii

gramwzielone.pl