Aukcje dla fotowoltaiki w Rosji: "projekty PV ze zwrotem 12-14%"

Aukcje dla fotowoltaiki w Rosji: "projekty PV ze zwrotem 12-14%"
Solon press

{więcej}Fotowoltaika w Rosji ma się rozwijać dzięki wprowdzonemu w tym kraju rządowego systemu wsparcia dla OZE w postaci aukcji. Głównymi beneficjentami rosyjskiego systemu aukcyjnego będą zapewne rodzimi deweloperzy i producenci sprzętu PV. 

Igor Akhmerov, prezydent Avelar Energy Group – działającej w branży PV spółki joint-venture rosyjskich koncernów Renova i Rusnavo, podczas odbywających się w ubiegłym tygodniu w Monachium targów Intersolar Europe ocenił, że do 2020 r. dzięki aukcjom w Rosji powstanie ok. 1,5 GW farm fotowoltaicznych. Avelar chce mieć w tym potencjale 30-procentowy udział. 

Szef Avelar Energy Group poinformował ponadto w Monachium, że w przyszłym roku w ramach rosyjskich aukcji fotowoltaika otrzyma do podziału 115 MW mocy, a rok później – 149 MW.

REKLAMA
REKLAMA

Akhmerov poinformował ponadto, że nagrodzone projekty w aukcjach przeprowadzonych w tym roku mają posiadać stopę zwrotu na poziomie 14%, a projektom nagrodzonym w aukcjach, które odbędą się w latach 2015-16 zostanie zapewniona stopa zwrotu wynosząca 12%. 

Zgodnie z zasadami rosyjskiego systemu aukcyjnego, nagradzane w aukcjach projekty muszą zakładać wykorzystanie większości komponentów, które zostały wyprodukowane w Rosji. Taka regulacja może być problemem dla deweloperów farm wiatrowych, ponieważ w Rosji nie istnieje przemysł wiatrowy. Rosyjskie firmy – w tym Renova czy Rusnano – mogą natomiast o wiele szybciej uruchomić produkcję paneli fotowoltaicznych czy inwerterów. Avelar niedawno porozumiał się z francuskim potentatem Schneider Electric w sprawie uruchomienia w Rosji produkcji inwerterów fotowoltaicznych. Pisaliśmy na ten temat na Gramwzielone.pl w artykule: Francuzi zbudują w Rosji fabrykę inwerterów fotowoltaicznych

gramwzielone.pl