W Bydgoszczy powstanie fabryka innowacyjnych modułów fotowoltaicznych

W Bydgoszczy powstanie fabryka innowacyjnych modułów fotowoltaicznych
Meyer Burger press

Dwa polskie przedsiębiorstwa, Freevolt i Hanplast, poinformowały na targach Intersolar w Monachium o swoich planach inwestycyjnych w dziedzinie fotowoltaiki. Firmy zamierzają wprowadzić na rynek nową generację wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych wytwarzanych na bazie rewolucyjnej koncepcji technologii połączeniowej SmartWire firmy Meyer Burger, zastępującej tradycyjną technologię “bus bar”.

Zakłada się, iż produkcja i sprzedaż tych innowacyjnych modułów PV ustanowi zupełnie nowe standardy na globalnym rynku fotowoltaiki. Ulepszone zestawienie komponentów (BOM), wysoce zautomatyzowany proces produkcyjny oraz liczne innowacje w technologii połączeniowej SmartWire w powiązaniu z ogniwami słonecznymi nowej generacji przełamią ograniczenia istniejącej technologii “bus bar”. W wyniku tego moduły PV FreeVolt™ staną się na całym świecie wyjątkowym rozwiązaniem dla szerokiego spektrum zastosowań, zarówno przemysłowych jak i komercyjnych.

REKLAMA

Nowa fabryka modułów zlokalizowana zostanie w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, gdzie mieszczą się także siedziby firm Hanplast i Freevolt. Preferowanym dostawcą technologii będzie szwajcarska Grupa Technologiczna Meyer Burger Technology LTd (notowana na szwajcarskiej giełdzie SIX pod akronimem MBTN), właściciel praw patentowych do technologii połączeniowej SmartWire.

REKLAMA

Freevolt jest największą w Polsce siecią sprzedaży i serwisu w sektorze produktów energii odnawialnej. Hanplast jest jednym z głównych europejskich producentów specjalizujących się w wyrobach z plastiku i narzędziach do jego przetwarzania. Będąc największym europejskim dostawcą dla Grupy IKEA, Hanplast w minionych latach wykazał się wysokim poziomem innowacyjności w opracowaniach produktów oraz przetwórstwie plastiku w związku z czym uzyskał status Priorytetowego Dostawcy Grupy IKEA. Freevolt i Hanplast współpracują nad wdrożeniem do wytwarzania modułów w tej wysokowydajnej technologii od 2011 roku, a planowany początek produkcji wyznaczono na pierwszy kwartał 2015.

FreeVolt