Japończycy z Niemcami zbudują gigantyczną farmę fotowoltaiczną

Japończycy z Niemcami zbudują gigantyczną farmę fotowoltaiczną
Farma fotowoltaiczna Kagoshima o mocy 70 MW / Kyocera press

Japoński producent modułów fotowoltaicznych Kyocera we współpracy z kilkoma bankami i funduszami inwestycyjnymi chce zbudować na południu Japonii ogromną farmę fotowoltaiczną. 

Farma fotowoltaiczna, której budowę planuje Kyocera, ma się składać z ponad 1,7 miliona polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych. Jej łączna moc wyniesie aż 430 MW. Według Kyocery, farma fotowoltaiczna będzie produkować rocznie ok. 500 tys. MWh energii elektrycznej. Taka ilość pozwoli na zaspokojenie potrzeb około 130 tys. gospodarstw domowych. 

Japoński potentat zrealizuje inwestycję we współpracy z niemieckim deweloperem Photovolt Development Partners, a także z firmą Kyudenko Corporation. W projekt zaangażowane są też japońskie instytucje finansowe – ORIX Corporation i Mizuho Bank. 

REKLAMA

Kyocera współpracował już z Kyudenko Corporation przy budowie ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW, która powstała w japońskiej Kagoshimie (na zdjęciu).

REKLAMA

Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 430 MW, która ma powstać na jednej z wysp w pobliżu Nagasaki, ruszy – zgodnie z zapowiedziami inwestora – w przyszłym roku.

Teren pod inwestycję zostanie wydzierżawiony od lokalnych farmerów. Dzięki temu, że panele będą umieszczone na wysokich konstrukcjach, grunty zajęte pod inwestycję będą jednocześnie w dalszym ciągu użytkowane w celach rolniczych. 

Szacuje się, że koszt inwestycji wyniesie ok. 150 mld jenów (ok. 1,5 mld dol.). Inwestycja zakłada również budowę podmorskiego kabla o długości 60 km, dzięki któremu energia wyprodukowana na gigantycznej farmie PV trafi na wyspę Kyushu. Odbiorcą będzie lokalny dystrybutor energii Kyushu Electric Power Co. 

Inwestycja zostanie objęta systemem wsparcia w postaci taryf gwarantowanych. Japonia jest jednym z ostatnich krajów oferujących hojne taryfy za sprzedaż produkowanej energii słonecznej gwarantujące inwestorom stosunkowo atrakcyjne stopy zwrotu. Czytaj więcej o zasadach dopłat do produkcji energii słonecznej w Japonii w artykule: Nowe stawki dopłat do fotowoltaiki w Japonii

gramwzielone.pl