Energia Dolina Zielawy wybrała wykonawcę farmy fotowoltaicznej

Energia Dolina Zielawy wybrała wykonawcę farmy fotowoltaicznej
Array Technologies, flickr cc

W położonej na Lubelszczyźnie Dolninie Zielawy powstanie naziemna elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,4 MW. Zbuduje ją spółka powołana przez lokalnych samorządowców. 

Inwestorem w spółce Energia Dolina Zielawy jest pięć gmin: Wisznice, Jabłoń, Sosnówka, Rossosz i Podedwórze. Największym udziałowcem jest pierwsza z wymienionych gmin. Realizacją inwestycji zajmie się firma Maybatt. 

Farma fotowoltaiczna będzie zlokalizowana w Bordziłówce, w gm. Rossosz. Inwestycja powstanie na gruncie o powierzchni 3,5 ha, na którym zostanie zamontowanych 5,5 tys. paneli fotowoltaicznych. 

REKLAMA
REKLAMA

Projekt mający na celu budowę farmy fotowoltaicznej w Dolnie Zielawy otrzymał dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. lubelskiego w wysokości 3,7 mln zł. Dodatkowo inwestycję preferencyjnym finansowaniem wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Całkowity koszt przedsięwzięcia szacuje się na 7,2 mln zł. Według pomysłodawców, inwestycja ma się zwrócić po 7 latach. 

Samorządowcy, którzy powołali spółkę Energia Dolina Zielawy, zapowiadają, że doświadczenia zdobyte podczas budowy i eksploatacji pozwolą na opracowanie najbardziej optymalnego sposobu produkcji energii słonecznej. Na farmie PV zostaną w tym celu zamontowane zarówno panele krystaliczne jak i cienkowarstwowe, co pozwoli na porównanie ich uzysków energii. 

gramwzielone.pl