Chińczycy zaczynają produkcję modułów PV z rekordową sprawnością

Chińczycy zaczynają produkcję modułów PV z rekordową sprawnością
JA Solar

Jak dotąd sprawność krystalicznych ogniw fotowoltaicznych wyższa niż 20% była osiągana jedynie w warunkach laboratoryjnych. Zmienił to chiński producent JA Solar.

Chiński potentat w produkcji ogniw i paneli fotowoltaicznych poinformował o rozpoczęciu produkcji paneli fotowoltaicznych z wykorzystaniem ogniw monokrystalicznych tzw. p-type charakteryzujących się średnią sprawnością 20,4%. Wyniki badań ogniw fotowoltaicznych o nazwie Percium potwierdził renomowany niemiecki Instytut Frauenhofera. 

Wcześniej, w lutym br. JA Solar informował o planach produkcji modułów monokrystalicznych 6×10 Percium o mocy 285 W, w których średnią sprawność ogniw oszacowano na 20,3%.

REKLAMA

Jeszcze w połowie 2013 r. rekordowa sprawność ogniw monokrystalicznych wyprodukowanych przez JA Solar wynosiła 20%. 

REKLAMA

W lutym br. Chińczycy informowali, że ich nowe ogniwa są w stanie produkować średnio o 8% energii więcej od ogniw posiadających średnią rynkową sprawność. JA Solar zapewnia, że wykorzystane w nich, innowacyjne technologie sprawiąją, że moduły serii Percium pracują wyjątkowo dobrze w warunkach gorszego nasłonecznienia. 

W tym roku o planach uruchomienia produkcji monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych z ogniwami o sprawności ponad 20% informowała japońska Kyocera. Japończyków uprzedził jednak JA Solar. 

Produkcja nowych modułów z wykorzystaniem najnowszej technologii JA Solar ma się rozpocząć w najbliższych tygodniach. Do października br. JA Solar chce produkować moduły serii 6×10 Percium na czterech liniach produkcyjnych (w sumie ok. 170 MW rocznie), do których chce dołożyć w przyszłym roku kolejne cztery. 

JA Solar to jeden z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie. Więcej: Najwięksi producenci modułów fotowoltaicznych w 2013 r.

gramwzielone.pl