Firma z Kalifornii zapowiada produkcję paneli PV za 0,28 $/W

Firma z Kalifornii zapowiada produkcję paneli PV za 0,28 $/W
Pure3d, flickr cc

Kalifornijska firma Siva Power zapowiedziała, że do końca tej dekady ponad dwukrotnie obniży koszt produkcji paneli fotowoltaicznych.

Obecnie przeciętny koszt produkcji tradycyjnych krystalicznych modułów fotowoltaicznych wynosi ok. 0,55-0,7 $/W, podczas gdy koszt produkcji modułów cienkowarstwowych w technologii CIGS wynosi około 0,7-0,75 $/W. 

Siva Power – firma specjalizująca się w produkcji cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych w technologii CIGS – zapowiedziała, że w ciągu 4 lat uruchomi linię produkcyjną o potencjale 300 MW/rok, a koszt produkcji modułów PV z jej wykorzystaniem wyniesie 0,4 $/W. Firma z Kalifornii zapewnia, że dzięki doświadczeniom zebranym przy produkcji, w ciągu kolejnych dwóch lat zejdzie z kosztem produkcji do ok. 0,28 $/W (ok. 0,2 €/W). 

REKLAMA

 

Plan redukcji kosztów produkcji paneli fotowoltaicznych przez Siva Power. Źródło: Siva Power.

REKLAMA

 

Kalifornijska firma zapewnia, że do 2020 r. jej seryjnie produkowane moduły będą posiadać sprawność na poziomie 14,5-16,5%. Firma nie deklaruje jeszcze, gdzie będzie produkować tanie moduły PV, a pod uwagę bierze USA i Chiny.  

W lutym br. amerykański federalny instytut badawczy National Renewable Energy Laboratory (NREL) odnotował na próbce ogniwa fotowoltaicznego CIGS o powierzchni 0,5 cm2 dostarczonego przez kalifornijską firmę wydajność na poziomie 18,8%. 

Siva Power zapowiada osiągnięcie w tym roku światowego rekordu wydajności ogniwa CIGS.

W listopadzie 2013 r. Instytut Fraunhofera odnotował rekordową wydajność ogniwa CIGS na poziomie 20,8%, które dostarczył niemiecki instytut Zentrum für Sonnenenergie- und Wasserstoff-Forschung (ZSW) współpracujący z niemieckim producentem paneli fotowoltaicznych CIGS – firmą Manz AG. 

Obecnie globalnymi liderami w produkcji modułów fotowoltaicznych w tej technologii są japoński Solar Frontier i chiński Hanergy, który przejął wcześniej innych producentów paneli CIGS – MiaSole i Solibro.  

gramwzielone.pl