Dokonała przełomowego odkrycia w fotowoltaice. Teraz wraca do Polski

Dokonała przełomowego odkrycia w fotowoltaice. Teraz wraca do Polski
Nellie Kroes i Olga Malinkiewicz podczas wręczenia nagrody Photonics21. Foto: photonics21.org

Olga Malinkiewicz, młoda polska naukowiec, która badając na Uniwersytecie w Walencji zastosowanie tzw. perowskitów dokonała jednego z najważniejszych odkryć w dziedzinie fotowoltaiki otwierającego drogę do produkcji tanich, elastycznych i wydajnych paneli fotowoltaicznych, będzie dalej prowadzić swoje badania w ramach własnej firmy, korzystając ze współpracy z Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

Wykorzystanie perowskitów do produkcji energii może zrewolucjonizować energetykę. Perowskity dają bowiem szansę na tanią i mającą powszechne zastosowanie fotowoltaikę. Dotychczasowy, błyskawiczny postęp w pracach nad wykorzystaniem perowskitów daje nadzieję, że wkrótce możemy być świadkami fotowoltaicznej rewolucji.  

Zaledwie 3 lata prac nad wykorzystaniem perowskitów w fotowolitace doprowadziło do opracowania perowskitowych ogniw o wydajności porównywalnej do powszechnie wykorzystywanych w PV ogniw krzemowych. Właściwości perowskitów oznaczają, że wykorzystanie ich do produkcji ogniw może być dużo tańsze i mogą one mieć dużo szersze zastosowanie niż byłoby to możliwe z zastosowaniem krzemu.

REKLAMA

Przełom w pracach nad wykorzystaniem perowskitów do produkcji energii nastąpił pod koniec ubiegłego roku i był zasługą Polki pracującej na Uniwersytecie w Walencji. Olga Malinkiewicz udoskonaliła proces otrzymywania perowskitów, a dzięki efektom jej pracy ogniwa perowskitowe będzie można produkować dużo taniej i będą one mogły mieć dużo lepsze właściwości niż stosowane obecnie tradycyjne ogniwa fotowoltaiczne.

Odkrycie Olgi Malinkiewicz zostało docenione przez ekspertów Komisji Europejskiej, a w marcu br. unijna komisarz ds. agendy cyfrowej i wiceprzewodnicząca KE Nellie Kroes wręczyła jej nagrodę Photonics21 przyznawaną autorom przełomowych rozwiązań mogących zrewolucjonizować rozwój fotowoltaiki.

Olga Malinkiewicz powiedziała w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl, że po otrzymaniu nagrody Photonics21 została zasypana propozycjami współpracy, jednak po otrzymaniu propozycji rozwijania i komercjalizowania swoich badań w Polsce postanowiła kontynuować swoją pracę w naszym kraju, w założonej w tym celu spółce Saule Technologies.

REKLAMA

Jak powiedziała Gramwzielone.pl, chce udowodnić, że przełomowe na skalę światową badania można realizować także w Polsce.

Badania nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice Olga Malinkiewicz chce prowadzić we Wrocławiu, korzystając z infrastruktury powołanego kilka lat temu przez wrocławski magistrat i miejscowe uczelnie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, które jest wyposażone w niezbędne laboratoria i dysponuje silną kadrą naukową.

We Wrocławiu Olga Malinkiewicz będzie współpracować m.in. z dr Filipem Grankiem. Pracujący wcześniej w prestiżowym niemieckim Instytucie Fraunhofera naukowiec we wrocławskim EIT+ kieruje zespołem badającym możliwości rozwoju organicznych ogniw fotowoltaicznych.

– Głęboko wierzę w polskich przedsiębiorców oraz możliwości pozyskania środków unijnych na dalsze badania naukowe. Zdecydowałam się założyć spółkę Saule Technologies w Polsce, aby wesprzeć polski przemysł innowacyjnym produktem, a polski świat nauki był zauważalny na mapie Europy dzięki współpracy z innymi ośrodkami naukowymi – mówi w rozmowie z Gramwzielone.pl Olga Malinkiewicz i zapewnia, że efekty swoich badań chce patentować i komercjalizować jak najszybciej – wyprzedzając m.in. pracujących nad perowskitami naukowców z Oxfordu.

O tym, jak doszło do przełomowego odkrycia i co może ono oznaczać, a także o możliwościach wykorzystania perowskitów w fotowoltaice i biznesowych planach Olgi Malinkiewicz poinformujemy w wywiadzie, który ukaże się na Gramwzielone.pl w przyszłym tygodniu.

gramwzielone.pl