Na Lubelszczyźnie powstanie farma fotowoltaiczna. Ile będzie kosztować?

Na Lubelszczyźnie powstanie farma fotowoltaiczna. Ile będzie kosztować?
Oregon Department of Transport, flickr cc

W położonej w województwie lubelskim Woli Uhurskiej powstanie naziemna farma fotowoltaiczna. Inwestor, którym jest miejscowa gmina, wybrał już wykonawcę, a produkcja energii ma ruszyć w przyszłym miesiącu. 

Farma fotowoltaiczna w Woli Uhurskiej będzie składać się z paneli PV o łącznej mocy 0,5 MW. Projekt zakłada jeszcze m.in. budowę stacji transformatorowej 15kV oraz przyłącza SN do punktu rozdziału urządzeń OSD, ogrodzenia terenu, a także instalacji monitoringu i oświetlenia. 

Elektrownia PV powstanie na gruntach należącego do gminy Wola Uhurska Przedsiębiorstwa Usługowo-Wytwórczego Sp. z o.o., które będzie także jej operatorem. Planowany termin uruchomienia produkcji energii to wrzesień 2014 r. Wyprodukowana na farmie fotowoltaicznej energia będzie odsprzedawana do sieci energetycznej. 

REKLAMA

Całkowity koszt inwestycji wyniesie brutto 2,964 mln zł.  

REKLAMA

Zwycięzcą przetargu na wykonanie inwestycji w Woli Uhurskiej została firma Opeus z Płocka, która złożyła najniższą ofertę. Wartość najdroższej oferty złożonej w przetargu wyniosła ponad 4,415 mln zł. 

Warunki przetargu określają gwarancję na roboty budowlane wynoszącą 60 miesięcy od podpisania protokołu odbioru końcowego, a gwarancja w przypadku paneli fotowoltaicznych ma wynieść w zakresie wad produktu minimum 60 miesięcy od daty montażu, a na wydajność – przynajmniej 12 lat na utrzymanie wydajności na poziomie 90% i przynajmniej 25 lat na utrzymanie wydajności na poziomie 80% mocy nominalnej od daty montażu lub przynajmniej 91,5 % wydajności po okresie 10 lat i i 82 % po okresie 25 lat. Natomiast gwarancja na inwertery musi być nie krótsza niż 15 lat od daty montażu. 

Inwestycja mająca na celu budowę farmy fotowoltaicznej w Woli Uhurskiej zostanie zrealizowana z udziałem unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Wstępnie wartość inwestycji oszacowano na ponad 3,58 mln zł, z czego unijna dotacja miała pokryć ponad 1,27 mln zł. 

gramwzielone.pl