Boliwia: powstanie największa na świecie hybrydowa elektrownia z wykorzystaniem PV i diesela

Boliwia: powstanie największa na świecie hybrydowa elektrownia z wykorzystaniem PV i diesela
Suntech press

W boliwijskim mieście Cobija powstanie największy na świecie system do produkcji energii z wykorzystaniem fotowoltaiki i generatorów diesela. 

Obecnie tylko ok. 80% mieszkańców Boliwii ma dostęp do sieci elektroenergetycznej. Boliwijski rząd chce, aby dostęp do energii elektrycznej w 2015 r. miało ok. 95% Bolowijczyków. Mają w tym pomóc rozproszone źródła energii bazujące na wykorzystaniu diesela i fotowoltaiki. 

Pilotażowy projekt hybrydowej elektrowni łączącej generację z PV i diesela powstaje w słabo zelektryfikowanym regionie Cobija na północy Boliwii. 

REKLAMA
REKLAMA

Boliwia posiada bardzo dobre warunki nasłonecznienia, a – co ma korzystny wpływ na generację energii z PV – większa część kraju jest położona na wysokości kilku tysięcy metrów nad poziomem morza. 

Projekt jest realizowany przez narodowego operatora sieci energetycznych ENDE (Empresa Nacional de Electricidad) i zakłada budowę hybrydowej elektrowni łączącej PV i diesela o mocy 5 MW. System będzie dodatkowo wyposażony w magazyn energii złożony z baterii litowo-jonowych. 

Inwertery oraz system do zarządzania produkcją energii opracowany z myślą o hybrydowych generatorach diesla i PV dostarczy niemiecki SMA. 

gramwzielone.pl