Czołowy producent inwerterów rezygnuje z rynku PV

Czołowy producent inwerterów rezygnuje z rynku PV
Fot. Advanced Energy

Czołowy producent inwerterów fotowoltaicznych, amerykański Advanced Energy, zamyka ich produkcję. Jak tłumaczy, powodem takiej decyzji są spadające przychody i rosnąca konkurencja cenowa na rynku inwerterów.

W przygotowanym przez IHS rankingu największych na świecie producentów inwerterów fotowoltaicznych za rok 2013 amerykańska firma uplasowała się na 6. miejscu, a jej udział w globalnym rynku wyniósł 4%. W roku 2014 Advanced Energy wypadł jednak z pierwszej „10”.

Przed podjęciem decyzji o rezygnacji z produkcji inwerterów Advanced Energy szukał możliwości kontynuowania operacji w tym zakresie we współpracy z zewnętrznym partnerem. Takie rozwiązanie nie doszło jednak do skutku.

REKLAMA

Cytowany przez PV Magazine analityk Cormac Gilligan z IHS ocenia, że wyjście Advanced Energy z rynku inwerterów stworzy próżnię, zwłaszcza na amerykańskim rynku, którą mogą wypełnić jego konkurenci, w tym ABB czy Schneider Electric. Ekspert IHS ocenia, że z nowej okazji na rozwój swojego biznesu w USA mogą skorzystać też chińscy producenci Sungrow czy Huwaei.

REKLAMA

Według innej firmy konsultingowej GTM Research, w 2014 r. Advenced Energy był trzecim największym dostawcą inwerterów na rynku amerykańskim, a jego udział w sprzedaży tego rodzaju produktów w USA wyniósł 17%. Liderami w tym zakresie w ubiegłym roku były SMA (24%) i ABB (19%).

Rosnąca konkurencja i presja cenowa przekładają się na spadek przychodów i udziału w rynku jego dotychczasowych liderów.

Na początku br. roku globalny lider w produkcji falowników SMA poinformował o planach zwolnienia ponad tysiąca pracowników. Uzasadnia to spadkiem popytu na inwertery na najważniejszych europejskich rynkach. Wcześniej, w lipcu 2014 r., SMA informował o planach redukcji 600 etatów. W sumie pracę straci więc 1,6 tys. pracowników SMA, z czego 1,3 tys. w Niemczech. Główny fotowoltaiczny rynek zbytu SMA, czyli Europa, zmalał w latach 2010-2014 aż o 75% – z poziomu 5,5 mld euro do 1,4 mld euro w roku ubiegłym. 

IHS szacuje, że udział SMA w globalnym rynku inwerterów skurczył się z 40% w roku 2009 do 16% w roku 2013, co wynika z rosnącej konkurencji głównie ze strony producentów z Japonii i Chin, czyli rynków, na których – w przeciwieństwie do Europy – fotowoltaika jest na fali wznoszącej. W ubiegłym roku Japonia i Chiny zamontowały razem w sumie ponad 20 GW systemów fotowoltaicznych, podczas gdy rynek europejski skurczył się do około 7 GW.

gramwzielone.pl