Japoński milioner inwestuje w perowskity Olgi Malinkiewicz

Japoński milioner inwestuje w perowskity Olgi Malinkiewicz
Fot. Saule Technologies

Saule Technologies, założona przez Olgę Malinkiewicz firma, której celem jest rozwój technologii fotowoltaicznych opartych na perowskitach, pozyskała kolejne fundusze na rozwój. W polską firmę zainwestuje japoński milioner Hideo Sawada.

W ubiegłym miesiącu Saule Technologies zdobyło grant z unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, którym zarządza Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Saule Technologies otrzymało dotację na projekt zakładający wykonanie „pierwszego na świecie ultra cienkiego ogniwa fotowoltaicznego na bazie perowskitów, nadrukowanego metodą electronic inkjet na podkład elastyczny”. Całkowita wartość projektu to 34,6 mln zł, a wartość przyznanej dotacji wynosi 25,5 mln zł.

W naszych konkursach stawiamy na najwyższą jakość projektów, szybko odpowiadając na potrzeby innowacyjnych przedsiębiorstw, takich jak Saule Technologies. Decydujemy się dzielić ryzyko związane z inwestowaniem w najbardziej innowacyjne projekty, bo jesteśmy przekonani, że tylko w ten sposób możemy dokonać w Polsce przełomu technologicznego – mówi Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR.

REKLAMA

Ostatnio Saule Technologies poszukiwało inwestora prezentując swoją ofertę m.in. na nowojorskiej giełdzie. Tymczasem udało się go znaleźć w Japonii.

Japoński inwestor zainwestuje w Saule Technologies kwotę około 20 mln zł. – Nowa technologia, nad którą pracuje Saule Technologies, ma ogromny potencjał, żeby zrewolucjonizować rynek energii słonecznej, uczynić go bardziej dostępnym i powszechnym. Przyszłe zastosowania tej technologii są niemalże nieograniczone. Z wielką satysfakcją angażujemy się w ten projekt i oczywiście będziemy wspierać firmę stworzoną przez Olgę Malinkiewicz w jej dalszych pracach – mówi Hideo Sawada, który swoją fortunę zbudował na działalności w sektorze turystycznym. Jak opisuje Japończyka Forbes, od roku 1980, kiedy rozpoczął działalność w biznesie, nigdy nie zanotował straty.

Do przełomowego wydarzenia doszło po spotkaniu we wrocławskim laboratorium Saule Technologies, które wizytował przedstawiciel japońskiego biznesmena. Znany inwestor zobowiązał się do zaangażowania kapitałowego oraz wsparcia spółki w nawiązaniu nowych relacji biznesowych – informuje Saule Technologies.

REKLAMA

Spółka nawiązała także współpracę z ARP Venture. Fundusz udzielił jej statusu obserwatora, co dla Saule Technologies oznacza włączenie do Ekosystemu ARP, a w praktyce możliwość nawiązania współpracy z innymi spółkami branżowymi, jednostkami badawczymi i naukowymi. Ponadto firma będzie mogła budować własną pozycję rynkową, korzystając ze wsparcia ARP Venture na poziomie operacyjnym i strategicznym.

ARP Venture umożliwi firmie Saule Technologies pozyskiwanie nowych partnerów do realizowanych projektów. Będzie także działać na rzecz komercjalizacji technologii opracowanych przez spółkę. Cieszymy się, że nasze merytoryczne wsparcie przysłuży się rozwojowi kolejnej innowacyjnej firmy – mówi Piotr Krzyżewski, prezes zarządu ARP Venture. 

Jak mówi portalowi Gramwzielone.pl Olga Malinkiewicz, Saule przyspiesza z pracami nad badaniami. – Ścigamy się w końcu z resztą świata i nie damy się nikomu pokonać.

Technologie, nad którymi pracuje Saule Technologies, zainteresowały już przemysł obronny i lotniczy. Przedstawiciele firmy spotykali się w ostatnim czasie m.in. z przedstawicielami polskiej armii oraz europejskiego koncernu lotniczego Airbus.

Przełomową technologią pozyskiwania energii poprzez źródła fotowoltaiczne na bazie perowskitu zainteresowało się również wojsko. Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych zidentyfikował szereg potencjalnych zastosowań na potrzeby Sił Zbrojnych RP. W chwili obecnej gestorzy sprzętu wojskowego oraz przedstawiciele nauki, przemysłu zbrojeniowego za pośrednictwem naszych działań zostali zapoznani z możliwościami technologii oraz możliwościami implementacji po uzyskaniu pełnej dojrzałości technologicznej produktu. W ocenie przedstawicieli wojska technologia opracowana przez panią Olgę Malinkiewicz należy do wysoce perspektywicznych i przełomowych. Sukces perowskitów może w przyszłości zdefiniować nowe zdolności sprzętu wojskowego w Siłach Zbrojnych – mówi ppłk Rafał Miernik z Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych.

Firma Saule staje się powoli firmą o zasięgu globalnym. Bardzo nas cieszy możliwość wymiany doświadczeń, a także kreowania nowych produktów przy udziale największych i najbardziej doświadczonych marek na świecie. Nasza wizyta w siedzibie Airbus była bardzo owocna, gdyż bardzo szybko zdefiniowaliśmy wspólne cele projektowe, a także zaplanowaliśmy kolejne strategiczne kroki. Jest nam niezmiernie miło współpracować w towarzystwie inżynierów firmy Airbus – komentuje Artur Kupczunas, wiceprezes i jeden z założycieli Saule Technologies. 

gramwzielone.pl