Ponad 1000 kolektorów z certyfikatem Solar Keymark

Liczba modeli kolektorów, które posiadają certyfikat jakości Solar Keymark przekroczyła tysiąc. Wśród nich przeważają kolektory producentów z Niemiec, ale coraz więcej certyfikatów SK otrzymują także firmy z innych państw. Jakich? {więcej}

Certyfikat Solar Keymark wystawiany jest od roku 2003, kiedy to został zatwierdzony przez Europejski Komitet Standaryzacji (European Committee for Standardization), jednak początkowo nie cieszył się zbyt dużą popularnością. W 2004 roku wystawiono zaledwie 9 certyfikatów, rok później – 29. Błyskawiczny wzrost zainteresowania certyfikatem notuje się od kilku lat.

Oprócz producentów z Niemiec czy Austrii, którzy posiadają najwięcej tego rodzaju certyfikatów, coraz częściej ubiegają się o niego firmy z krajów, które chcą zdobyć udziały w atrakcyjnym rynku Europy Zachodniej, gdzie Solar Keymark jest już pewnym standardem. Dlatego certyfikat SK zdobywa coraz więcej producentów kolektorów z Chin, Turcji czy Polski.

REKLAMA

W dodatku, w obliczu wprowadzenia wymogu zakupu kolektorów z certyfikatem SK przy 45-procentowej dopłacie do montażu solarów, którą niedawno uruchomił nasz NFOŚiGW, Solar Keymark staje się standardem wyznaczającym jakość kolektorów także w naszym kraju.

W stawce producentów kolektorów, którzy na swoje wyroby otrzymali certyfikat Solar Keymark, zwraca uwagę rosnąca liczba firm z Chin. Chińskie kolektory posiadają w tej chwili ok. 7 proc. całkowitej liczby certyfikatów SK.

REKLAMA

Zdobywając certyfikat SK, chińscy producenci, których solary nie cieszyły się w Europie zbytnią renomą, torują sobie w ten sposób drogę do rynku Unii Europejskiej i udowadniają, że z kolektorami niemieckimi czy włoskimi mogą coraz częściej konkurować nie tylko ceną, ale także jakością.

W tej chwili w bazie Solar Keymark znajduje się 926 modeli solarów. Niemniej jednak, do tej liczby należy dodać 82 certyfikaty na modele, które zniknęły z rynku na skutek zastąpienia ich przez nowsze typy kolektorów – wyjaśnia dla Solarthermalworld.org Soeren Scholz – szef wystawiającego certyfikaty SK instytutu Din Certco.

Z sześciu instytucji uprawnionych do wystawiania Solar Keymark (Certif z Portugalii, Din Certco z Niemiec, Elot z Grecji, ICIA z Włoch, Kiwa z Holandii i SP ze Szwecji), najwięcej certyfikatów, około 85 proc., wystawiono w berlińskim Din Certco. Portugalski Certif wystawił 7 proc. z ogólnej liczby certyfikatów SK, a włoski ICIA – 4 proc.

Oprócz poszczególnych modeli kolektorów, certyfikat Solar Keymark przyznawany jest także na kompleksowe systemy solarne. Obecnie certyfikat posiada ok. 100 systemów solarnych, jednak – jak przekonuje w Solarthermalworld.org Jan Erik Nielsen, sekretarz Solar Keymark Network, liczba ta powinna w tym roku zwiększyć się do ok. 500, co pokazuje dynamiczny wzrost zainteresowania certyfikatem ze strony rynku energii solarnej cieplnej.


Red. Gramwzielone.pl